Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Son 6 Ayda Medya Yatırımları 37,51 Milyar TL Oldu

Reklam Konseyi karanlık ticari tarımlara yönelik alınan önemler hakkında konuşurken, reklam ve medya yatırımların milli gelire katkısı açıklandı.
Son 6 Ayda Medya Yatırımları 37,51 Milyar TL Oldu
HABER GİRİŞ

Ticaret Bakanlığı koordinasyonunda Reklam Konseyi’nin, 5’inci toplantısı gerçekleşti. Söz konusu toplantıda dijital dönüşüm sürecinin beraberinde getirdiği sorunlar ele alındı. Bakanlık temsilcileri karanlık ticari tasımlara karşı alınan önlemleri konuştu.

Bakanlık tarafından yapılan açıklamada engellilere yönelik reklamlara kadar birçok konunun ele alındığı bildirildi. Aldatıcı ticari uygulamalar, tüketicilerin karşı karşıya kaldığı yeni nesil aldatıcı reklam ve haksız ticari uygulamalara karşı alınan önlemlere ilişkin bilgi verildiği aktarıldı.

Söz konusu toplantıda son 5 yılda reklam ve medya yatırımlarının milli gelirin yüzde 6,34’üne katkı sağladığı belirtildi.

Her 1 liralık reklam ve medya yatırımının milli gelirde 19,3 lira değer oluşturduğu bilgisi verildi. Bu yılın 6 ayında Türkiye’de medya yatırımlarının 37,51 milyar lira, reklam yatırımlarının ise 7,78 milyar lira olduğu bilgisi verildi.

Bunun yanında “reklamda herkese erişim” amacı doğrultusunda, engellilere yönelik reklamlar hakkında bir çalışma grubunun oluşturulması kararı alındı.

GCM Yatırım Banner

Dijital mecralarda tüketicilerin daha etkin korunması için “Influencer Sertifika Programı Projesi”ne ilişkin bilgiler de toplantı gündeminde yer aldı.

Dijital medyada yayımlanan içeriklere yönelik doğru, etkin ve kapsayıcı iletişim standartlarının uygulanması için çalışmalara devam edileceği bildirildi.

Kaynak: AA

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın