Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Solana’dan Atak: SHIB ve TRON’a Gözdağı Verdi!

FTX ve Alameda Research krizlerinin en çok etkilediği altcoinlerin başında gelen Solana'nın hareketleri baş döndürmeye devam ediyor. Detaylar haberde;
Solana’dan Atak: SHIB ve TRON’a Gözdağı Verdi!
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Oldukça yüksek miktarda SOL tokenı tutan ünlü kripto para borsası FTX ve kardeş şirketi Alameda Research’ün likidite krizine girmesi altcoinin fiyatında büyük bir düşüş yaşanmasına neden olmuştu. Aralık ayının ikinci yarısında başlayan ikinci derin düşüş dalgasının ardından 9 dolar seviyesini gören SOL, son günlerde ise bir toparlanma rallisi yaşıyor.

Kripto para birimlerinin piyasa değerlerine göre sıralandığı listede 18. sıraya kadar gerileyerek ilk 20 dışında kalma tehlikesi yaşayan SOL, son günlerdeki performansıyla yukarı tırmanmaya başladı.

Solana’da Yükseliş Sürüyor

İşte Solana fiyatına dair son gelişmeler:

  • SOL, piyasa değeri açısından TRON (TRX) ve Shiba Inu’nun (SHIB) önünde 14. sıraya yükseldi.
  • Yüzde 45’e varan yükselişle, 2023 yılında şimdiye kadar ilk 100 içinde en yüksek artışa imza atan kripto para birimi oldu.
  • Solana tabanlı bir meme coin olan Bonk, SOL’un piyasa değerindeki son artışa önemli katkıda bulundu.

Sıralamada Tırmanıyor

CoinMarketCap’ten alınan güncel veriler, SOL’un piyasa değerine dayalı sıralamada yükselişe geçip 14. sırayı aldığını gösteriyor. Böylelikle SOL, an itibarıyla artık TRON ve Shiba Inu’dan daha üst sıralarda yer alıyor. Bu iki kripto varlık platformda sırasıyla 15. ve 16. pozisyonda bulunuyor.

Haber yazımı esnasında, Solana’nın piyasa değeri 4.80 milyar dolar civarında. Bu, 4.68 milyar dolar piyasa değerine sahip TRON’un piyasa değerinden yaklaşık 150 milyon dolar daha fazla. Aynı dönemde Shiba Inu’nun piyasa değeri ise 4.574 milyar dolar civarında seyrediyor.

GCM Yatırım Banner
Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==
Kaynak: CoinMarketCap

Solana, yeni yılın ilk günlerinden bu yana önemli bir yükseliş trendi içinde yer alıyor. 2023 yılına 3.05 milyar dolar civarında bir piyasa değeriyle başlayan altcoin, son bir haftalık süre içinde buna yaklaşık 2 milyar dolar ekledi ve 5.2 milyar dolara ulaştı.

Son 48 saatlik zaman diliminde gerçekleşen geri çekilmenin sonucu olarak, söz konusu değerin 4.68 milyar dolara gerilediği görülüyor.

Yüzde 45 gibi dikkat çekici artışla Solana, 2023’ün başından bu yana en yüksek artış dalgalanması yaşayan kripto para birimi unvanına sahip.Bu artış sonucunda, yılın ilk gününde 9.93 dolar noktasında bulunan fiyat, 13.20 dolara yükseldi. SOL, haber yazımı esnasında 13.04 dolardan işlem görüyor.

Bonk Etkisi!

Türkiye’de de çok sayıda yatırımcısı bulunan popüler bir altcoin olan Solana’nın bu göze çarpan artışı, kısmen blok zincirinde gerçekleşen bir eklemeyle de bağlantılı. Kısa bir süre önce Solana ağında yeni bir meme tabanlı kripto varlık olan Bonk piyasaya sürüldü ve bu gelişme, dalgalanmanın başladığı döneme denk geldi.

Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==
Kaynak: Twitter / @bonk_inu

Söz konusu yeni ekleme, Solana’nın ilk köpek temalı tokenı olup, Dogecoin ve Shiba Inu kripto para birimlerine benzemekte. Bonk’un uzun süre Solana ağının bir parçası olması bekleniyor.

SOL’un çarpıcı yükselişi, kısa süre önce yaşanan derin düşüşün geri dönüşü olarak kabul ediliyor. Kripto para birimi, FTX borsasının çöküşünün ardından büyük bir darbe aldı. Tutkulu bir destekçi olan Sam Bankman-Fried ile ilişkisi, Solana’nın bu süreçte istenmeyen çok yönlü zarara uğraması anlamına geliyordu.

Ayrıca, ilerleyen tarihlerde DeGods ve Yoots’un arkasındaki ekipler, Solana blok zincirinden ayrılma planlarını açıkladılar.

Solana cephesinde yaşanan bu gelişmeler, kripto endüstrisinde ilgi uyandırdı. Ethereum’un kurucu ortağı Vitalik Buterin, geçtiğimiz günlerde Solana’nın geleceğinin parlak olduğu yorumunu yaptı. Bir sosyal medya paylaşımında Solana’nın başarılı olmasını umduğunu ifade etti. Bu destek Solana’nın çıkışına katkıda bulunan önemli unsurlardan biri oldu.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.