Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Solana Tabanlı DeFi Platformu Mango’da 100 Milyon Dolar Çalındı

Solana blok zinciri üzerinde yapılandırılmış Mango platformu hackerların hedefi oldu. İstismarın ardından MNGO yüzde 50’den fazla düştü.
Solana Tabanlı DeFi Platformu Mango’da 100 Milyon Dolar Çalındı
HABER GİRİŞ

Kripto para piyasası son dönemde merkeziyetsiz platformlara yönelik siber saldırılara maruz kalmaya devam ediyor. Bunların sonuncusu, Solana blok zincir üzerindeki merkeziyetsiz finans (DeFi) platformu Mango oldu.

Hackerların saldırısı sonrası Mango platformundan 100 milyon dolar değerinde kripto para çalındı. İstismar ilk olarak blok zincir denetçisi OtterSec tarafından bildirildi. OtterSec’ten Rober Chen, MNGO’ya olası gerekenden çok fazla değer verildiğini ve saldırganların bu sayede likidite havuzlarını boşalttığını söyledi.

Chen, “Bu bir borç verme-borçlanma yarışına benziyor. Eğer teminatınız aşırı değerli ise, o teminata karşı borç alabilirsiniz ve onlar da öyle yaptılar.” diye konuştu. Saldırganın Mango protokolünün gözünde MNGO’nun değerini tam olarak nasıl şişirmeyi başardığı belirsizliğini koruyor, ancak bazı teoriler mevcut.

Mango sosyal medya hesabından istismarı doğruladı ve bir hackerın oracle fiyat manipülasyonu yoluyla Mango’dan para çekmeyi başardığını bildirdi. Tahliye edilen fonlar Solana blok zincirinde kaldı ancak Coinbase, Binance ve Kraken gibi merkezi borsalar, sorunlu adresleri kara listeye aldı.

MNGO saatlik grafik
Kaynak: TradingView

DeFi platformuna yönelik saldırı sonrası yerel token MNGO’da yüzde 50’den fazla düşüş gerçekleşti. Fiyat 0,039202 dolardan 0,018508 dolara kadar geriledi. MNGO t oken an itibarıyla günlük yüzde 41 kayıpla 0,2342 dolar seviyesinden işlem görüyor.

GCM Yatırım Banner

Grafiğe bakıldığında istismar öncesi fiyatın yüzde 150’den fazla artışla 0,1036 dolara kadar çıktığı görülüyor. Saldırı geçen hafta Binance Smart Chain’e yönelik 100 milyon dolarlık istismarın ardından gerçekleşti. Dünyanın en büyük kripto para borsası Binance’ın blok zinciri BNB Chin geçici olarak askıya alınmıştı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın