Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Solana Ağındaki Kesintiler SOL için Düşüşü Hızlandıracak mı?

Devam eden kesintiler ivmeyi artırdığı için Solana'da düşüş beklentisi yoğunlaştı. SOL fiyatı nereye gidecek? Detaylar haberde;
Solana Ağındaki Kesintiler SOL için Düşüşü Hızlandıracak mı?
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Geçen yıl yaşanan büyük kripto çöküşü ve FTX krizinden en çok etkilenen kripto para birimlerinin başında hiç kuşku yok ki Solana (SOL) geliyor. Geçen yıl pek çok kez yaşanan ağ kesintilerinin bu yıl da görülmesi yatırımcıları endişelendiren bir diğer etken olarak öne çıkıyor.

25 Şubat tarihinde yaşanan kesintiden bu yana Solana fiyatının yüzde 3’ün üzerinde düşüş gösterdiği gözlemlendi. Twitter kullanıcısı DBCryptoX, tekrarlanan kesintilerin büyük bir tasarım kusurunun bir parçası olabileceğine dikkat çekti.

Santiment Uyardı!

Kripto analitik platformu Santiment’in paylaştığı bir tweet’e göre Solana’nın sosyal hacmi, zincirin yakın zamanda başka bir ağ kesintisinden etkilenmesinin ardından altı ayın en yüksek seviyesine ulaştı.

Son günlerde “endişe” ve “kesinti” gibi kelimeler SOL ile birlikte sıklıkla kullanılırken, önemli FUD (korku, belirsizlik ve şüphe) topluluğu sardı.

Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==
Kaynak: Twitter / @santimentfeed

Santiment, buna benzer kesintilerin geçmiş dönemlerde panik satışlarını tetiklediğini de vurguladı. Peki, SOL yatırımcıları endişelenmeli mi?

GCM Yatırım Banner

CoinMarketCap verilerine göre Solana fiyatı, 25 Şubat’taki kesintiden bu yana haber yazımı itibarıyla yüzde 3 civarında düştü. Son bir hafta içindeki yüzde 11 düşüş, bu ivmeyi daha belirgin hale getiriyor.

Veriler Ne Diyor?

Santiment’in verilerine bakıldığında, işlem hacminin 20 Şubat’taki haftalık zirveden bu yana yüzde 65’lik bir düşüşle önemli ölçüde azaldığı görüldü.

Alım satım faaliyetindeki düşüşün, negatif bölgenin derinliklerinde olan azalan yatırımcı duyarlılığından kaynaklandığı düşünülüyor.

Öte yandan, geliştirme faaliyeti keskin bir şekilde arttı ve bu, geliştiricilerin ağ özelliklerini sürekli olarak iyileştirdiğini ve yükselttiğini ortaya koymakta.

Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==
Kaynak: Santiment

Coinglass’a göre Solana için long pozisyonların sayısı short pozisyonlardan daha azdı. Bu veri, boğaların dijital para üzerinde iddialı olmaktan çekindiğini gösteriyor. Long/short oranı son 10 gün içinde istikrarlı bir şekilde düştü.

Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==
Kaynak: Coinglass

Coinalyze’den alınan verilere göre Solana’nın toplam vadeli işlem sözleşmesi sayısı da fiyatının gidişatına uyarak düştü. Düşen bir piyasada azalan toplam vadeli işlem sözleşmesi sayısı, daha uzun vadeli sahipler pozisyonlarını tasfiye ederken düşüş sinyaliydi.

Solana’nın Kesintiler Tarihi

Solana, 2023’ün ilk büyük ağ kesintisini geçen hafta yaşadı ve söz konusu kesinti yaklaşık 20 saat sürdü.

Ancak Solana için teknoloji kesintileri yeni bir durum değil. 2022’de de birkaç ağ kesintisi yaşandı.

Solana’nın kurucu ortağı Anatoly Yakovenko bir röportajda ağ kesintilerini Solana’nın laneti olarak nitelendirdi. Ağ kesintilerinin çoğu, doğrulayıcıların yoğun saatlerde işlem yüklerini işlemekte zorlanmasından sonra meydana geldi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.