Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Solana Ağında Mayıs’ta Yarım Milyona Yakın Token Çıkarıldı

Solana ağındaki yeni tokenlerin sayısı, bugüne kadar başka hiçbir zincirde görülmeyen aylık en yüksek seviyeye ulaştı. Bu zincirdeki yatırımcı aktivitenin rekor seviyelerde olduğunu gösteriyor.
Solana Ağında Mayıs’ta Yarım Milyona Yakın Token Çıkarıldı
HABER GİRİŞ

Solana blockchain’indeki yeni tokenlerin sayısı, bugüne kadar başka hiçbir zincirde görülmeyen aylık en yüksek seviyeye ulaştı. Bu artış, özellikle belirli memecoinlerin başarısından ve kullanıcıların birkaç saniye içinde token oluşturabilmesinden kaynaklanıyor. İçerik üreticileri Mayıs ayında Solana’da yaklaşık 455.000 token başlattı.

Bu rakam, diğer popüler blockchain’ler ile karşılaştırıldığında oldukça yüksek. Ethereum Layer 2 Base’de aynı dönemde 177.000 token, BNB Chain’de ise sadece 39.000 token oluşturuldu. Ethereum ana ağı ve Layer 2 ağları Arbitrum ile Optimism’de ise 20.000’den az token yaratıldı.

Solana Vakfı strateji başkanı Austin Federa, Solana’nın hızlı işlem kesinliği ve yüksek işlem hacmi ile düşük işlem ücretleri sunan, genel amaçlı bir katman 1 olacak şekilde tasarlandığını söyledi.

Ağda toplu token oluşturmanın bu denli artması ile yeni fikir üretme maliyetinin neredeyse sıfıra indiğini belirten Federa, “Solana’da token oluşturmak, internette içerik oluşturmak kadar kolay olmalı.” ifadelerini kullandı.

Solana üzerinde oluşturulan tokenlerin büyük bir kısmını meme coinler oluşturuyor ve bu tokenler kripto topluluğunun dikkatini çekiyor. Bu eğilim, Dogwifhat, Bonk ve Book of Meme gibi bazı Solana tabanlı meme coinlerin kripto pazarında hızla popüler hale gelmesiyle ivme kazandı.

GCM Yatırım Banner
SOL günlük grafik
Kaynak: Paratic Piyasalar

Solana, 2024 yılı boyunca şimdiye kadar toplamda 1,1 milyon yeni tokenin piyasaya sürüldüğüne tanık oldu. Bu durum ekosistemin yerel tokeni SOL’ün fiyatına da yıl boyunca olumlu yansıdı.

SOL, Mart ortasında 210 dolara kadar yükseldi. Solana 76 milyar dolar piyasa değeri ile en büyük 5. kripto para birimi konumunda. Altcoin yazım itibarıyla 166 dolar seviyesinde işlem görüyor

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.