Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Solana 2023 Fiyat Performansı BTC ve ETH’yi Gölgede Bırakıyor

SOL fiyat performansı, yıl başından bu yana BTC ve ETH'yi gölgede bırakırken, Solana en büyük merkeziyetsiz PoS ağı olarak öne çıkıyor. Detaylar haberde;
Solana 2023 Fiyat Performansı BTC ve ETH’yi Gölgede Bırakıyor
HABER GİRİŞ

Son dönemdeki iniş ve çıkışları, FTX çöküşü sonrası hızlı fiyat düşüşüyle son dönemin en çok konuşulan kripto varlıkların başında gelen Solana’nın (SOL) fiyatı son dokuz ayda gösterdiği mükemmel performansla yatırımcıları şaşırtmayı başardı.

Altcoin, yalnızca piyasadaki diğer tüm büyük kripto para birimlerini geride bırakmakla kalmadı, aynı zamanda bir blok zinciri olarak olağanüstü bir büyüme grafiği ortaya koydu. Bu durum, Solana’nın Ethereum’u geride bırakarak en merkeziyetsiz ağ haline gelmesini sağladı.

Solana Fiyatı Liderliği Ele Geçirdi

Solana, yılın başından bu yana piyasa değerine göre ilk 20 kripto para birimi arasında en iyi fiyat performansı gösteren kripto varlık olarak öne çıktı.

Haber yazımı esnasında 23 dolar civarında bir fiyatla işlem gören altcoin, 1 Ocak 2023’teki açılış fiyatı olan 10 dolara kıyasla yüzde 141’lik bir artış gerçekleştirmiş durumda.

Bitcoin (BTC), Ethereum (ETH), Ripple (XRP), Cardano (ADA) ve diğer tüm büyük kripto para birimleri ise ortalamanın altında kaldı. Bu varlıklar arasında en fazla büyüme BTC tarafından kaydedildi.

GCM Yatırım Banner

Ancak Solana’nın performansı Temmuz ayında 27 dolarla zirveye ulaşmasından bu yana bu seviyenin altında seyrediyor. SOL yaklaşık yüzde 35,5 düşüşle 17 dolara kadar geriledi ancak o zamandan beri yüzde 29 oranında toparlandı.

Solana'nın Etkileyici Fiyat Performansı
Kaynak: TradingView

Kripto analisti Aaryamann Shrivastava, hala 2023 zirvesinin neredeyse yüzde 20 altında seyretse de son birkaç haftadaki fiyat hareketi ve ağın yılın başından bu yana gösterdiği performans göz önüne alındığında Solana’nın muhtemelen zirveye geri dönebileceğini belirtti.

Solana En İyi PoS Zinciri

Proof-of-Stake kavramının öncülüğünü Ethereum üstlenirken, Solana bundan en iyi şekilde yararlanan platform olarak ortaya çıktı. Validator Sağlık Raporu’na göre blok zinciri, Ethereum, Polygon, Avalanche gibi diğer büyük PoS oyuncularını gölgede bırakarak düğüm sayısına göre en büyük proof-of-stake ağı oldu.

Sadece bu da değil, Solana’nın 31 olan Nakamoto Katsayısı, sırasıyla Avalanche ve Ethereum’un 27 ve 25’inin çok üzerinde görünüyor. Bu katsayı, bir blok zincirinin doğru çalışmasını önlemek için kabul etmesi gereken minimum doğrulayıcı sayısının bir ölçüsüdür. Katsayı ne kadar yüksek olursa ağ o kadar merkeziyetsiz demektir.

Dolayısıyla Solana, Eylül 2023 itibarıyla piyasanın en merkeziyetsiz ağı konumunda bulunuyor. Bu tür bir ağ gelişimi, daha fazla bireysel ve kurumsal yatırımcının yanı sıra geliştiricileri de çekmeye yardımcı olarak blok zincirinin genişlemesini sağlar.

Solana Ağ Performans Verileri
Kaynak: Solana

Shrivastava, sonuç olarak bu durumun, ağın yerel tokenı olan SOL’un fiyat performansını iyileştirmeye devam edeceğini belirtiyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.