Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Şok İddia: O Liman Katar’a mı Satılıyor?

Avrupa yakasının Haliç’le birleştiği noktada kruvaziyer limanı ve karma kullanımlı tesis olan Galaport için Katar varlık fonuna yapılacak satış iddiası gündeme geldi.
Şok İddia: O Liman Katar’a mı Satılıyor?
HABER GİRİŞ

Körfez ülkelerine yapılan finans turlarında ilk duraklardan olan ve Türkiye’ye akacak sıcak para kaynağında adı geçen Katar’ın Galataport’un satışıyla ilgilendiği ileri sürüldü. Bloomberg’e konuşan kaynaklar, Ferit Şahenk’in satış için Katar varlık fonuyla görüştüğünü paylaştı.

Yatırım tutarı 1,7 milyar doları bulan Galataport’un inşası için 1,1 milyar dolara karşılık gelen 1,02 milyar euro kredi kullanan Şahenk’in, Katar ile el sıkışması halinde kredi borcunu kapatmayı planladığı söylendi. Görüşmelerin ilk aşamasında olduğu ve henüz netlik kazanmadığı bildirildi.

Katar Varlık Fonuna Daha Önce de Satış Yapılmıştı

Kruvaziyer limanı projesi olarak geliştirilen Galataport, Doğuş Holding ve Bilgili Holding tarafından inşa edilmişti. Çok defa ertelemelerle karşılaşılsa da proje 2021 yılında hayata geçirilmişti.

Türkiye’nin sayılı zenginleri arasında bir dönem adı geçen Şahenk, daha önce de varlıklarını Katar varlık fonuna satmıştı. Garanti Bankası’ndaki hissesini yaklaşık 5 milyar dolara İspanyol BBVA’ya satmıştı.

Doğuş Holding ise nakit pozisyonunu güçlü tutmak için 3 yıl önce İstinye Park’taki yüzde 30 hissesini Katar varlık fonuna satmak için anlaşma sağlamıştı.

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.