Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

SoftBank Üst Üste Üçüncü Çeyrekte Sürpriz Zarar Bildirdi

Japonya merkezli yatırım bankası SoftBank, yılın ilk çeyreğinde beklenti dışına çıkarak zarar bildirdi. Ayrıntılar geliyor...
SoftBank Üst Üste Üçüncü Çeyrekte Sürpriz Zarar Bildirdi
YAYINLANMA ZAMANI

Japon yatırım bankası SoftBank, Nisan-Haziran aylarını kapsayan ilk çeyrek sonuçlarını bildirdi. Banka teknoloji odaklı Vision Fund üzerinde elde ettiği büyük gelire rağmen sürpriz bir kayıp yaşadı. Banka 477,6 milyar yen net zarar bildirirken bu, 75 milyar yen kar öngören analist tahmininin oldukça altı seviyeyi temsil ediyor.

SoftBank böylece üst üste üçüncü çeyreğinde zarar bildirimi gerçekleştirmiş oldu. Teknoloji sektöründe sağlık göstergesi olarak yatırımcılar tarafından yakından izlenen Vision Fund, 159,8 milyar yen yatırım kazancı elde etti. Çip tasarım devi Arm da dahil olmak üzere şirketin yan kuruluşlarının hisselerine yapılan yatırımlardan yararlandı.

SoftBank, Arm’ın yarı iletken endüstrisi satışlarındaki yavaşlama nedeniyle dolar cinsinden satışlarda yüzde 11’lik düşüşle üç ayda 9,5 milyar yen zarar kaydettiğini söyledi.

Vision Fund aracılığıyla risk sermayesi yatırımı yapan teknoloji şirketi, iniş ve çıkışlardan adil bir pay aldı. Yeni yatırımları durdurdu ve araç çağırma devi Uber’deki hisselerini elden çıkardı ve Alibaba’daki hissesini azalttı.

Teknoloji şirketlerinin ağırlıkta olduğu Nasdaq 100 endeksi, Haziran çeyreğinde yüzde 15 yükselerek yılın ilk yarısının en iyi seviyesini gördü. Yapay zeka konusundaki heyecan ve daha yüksek faiz oranlarıyla ilgili endişelerin azalması, SoftBank’ın Grab Holdings, Coupang ve Roivant Sciences gibi şirketlere yaptığı yatırımları destekledi.

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın