Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Japon Softbank İsviçreli Swiss Re’den Hisse Satın Almayacak!

Japon Softbank ile İsviçreli Swiss Re arasındaki hisse alım satım görüşmeleri olumsuz sonuçlandı. Ayrıntılar haberimizde;
Japon Softbank İsviçreli Swiss Re’den Hisse Satın Almayacak!
Son Güncelleme: 
Yorum

Japon Softbank ile dünyanın en büyük reasürans şirketlerinden olan Swiss Re arasındaki görüşmeler, nihayete erdi ve iki dev arasında anlaşma sağlanamadığı açıklandı. 1863 yılında kurulup 30 ülkede hizmet veren Swiss Re’nin yaptığı açıklamaya göre dev şirketin Softbank’la aylardır sürdürdüğü görüşmeler neticesinde hiçbir anlaşmaya varılamadı. Öte yandan; görüşmelerin olumsuz sonuçlandığı bugün Softbank tarafından da doğrulandı.

Tabii, Japon dev ile İsviçreli Swiss Re arasındaki hisse alım satım görüşmelerinin böyle bitmesi sektörde büyük yankı uyandırdı.

Japon dev ile İsviçreli Swiss Re Anlaşma Sağlanamadı Çünkü görüşmeler Şubat ayından beri devam ediyordu ve Softbank İsviçreli reasürans şirketinin azınlık hissesini satın almak istiyordu. Çıkan haberler; Softbank’ın Swiss Re’nin % 25’lik hissesini 9.6 milyar dolar karşılığında alma girişiminde olduğunu göstermişti.

İki tarafın da doğruladığı azınlık yatırımı görüşmelerinin, Swiss Re’nin % 30’luk hissesinin alımıyla sonuçlanabileceği de belirtilmişti.

Fakat bugün yapılan açıklamada, söz konusu görüşmeler neticesinde bir anlaşmaya varılamadığı belli oldu. Şirketler anlaşmanın sağlanamadığı dışında herhangi bir bilgi vermese de Softbank ile Swiss Re’nin farklı iş ortaklıklarını araştırabilecekleri söylendi.

Öte yandan; konuyla alakalı yakın kaynakların daha önce verdiği bilgiler Japon şirketin anlaşmaya ilgisini kaybettiğini öne sürmüştü.

Softbank ile Swiss Re Arasındaki Anlaşma SağlanamadıSonuçta; görüşmeler ilk olarak Şubat ayında açıklandığında Softbank’ın Zürih merkezli firmadan % 33 oranında hisse ve yönetim kurulundan birkaç koltuk almayı düşündüğü ifade edilmişti. Ancak daha sonra Swiss Re, hisselerin muhtemelen % 10’u geçmeyeceğini duyurmuştu.

Tüm bunların yanında; görüşmeler olumsuz sonuçlansa da İsviçreli Swiss Re, teknoloji stratejisini kurum içi gelişmeler ve üçüncü taraf işbirlikleri ile devam ettireceğini açıkladı. Ve bu bağlamda; Swiss Re’nin operatif kuruluşları ve Softbank’ın portföy şirketleri arasındaki ortaklık fikirlerini araştıracağı söylendi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu