Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Softbank Flipkart’taki Hisselerinin Tamamını Wal-Mart’a Satıyor!

Bugün yapılan açıklamaya göre Softbank, Hindistanlı e-ticaret şirketi Flipkart’taki bütün payını Wal-Mart’a satıyor. Detaylar haberimizde;
Softbank Flipkart’taki Hisselerinin Tamamını Wal-Mart’a Satıyor!
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Japon Softbank, Flipkart’taki bütün payını Wal-Mart’a satacağını açıkladı. Uzun süredir gündemi meşgul eden Wal-Mart’ın Flipkart’ı satın alma mücadelesinde Softbank da tercihini ABD’li perakende devinden yana yaptı.

Zaten söylentiler de Softbank’ın tüm hisselerini Wal-Mart’a satma meylinde olduğunu gösteriyordu. Dünyanın en büyük teknoloji fonunun geçen yıl 2.5 milyar olar yatırım yaptığı Hindistanlı e-ticaret devi Flipkart’taki % 21’lik hissesini Wal-Mart’a satacak olması, büyük yankı uyandırdı.

Bir Softbank sözcüsünün Financial Times’a Tokyo’da yaptığı açıklamaya dayanan habere göre Japon dev hisselerinin tamamını satmaya karar verdi.

Softbank Flipkart’taki Hisselerinin Tamamını Wal-Mart’a SatacakFakat anlaşmanın detayları hakkında herhangi bir açıklama yapılmadı. Hindistan’a yapılan en büyük yabancı yatırım olarak fazlasıyla dikkat çeken anlaşma, Sotfbank’ın da Flipkart’taki payını satmasıyla Wal-Mart’ın pazara güçlü bir giriş yapacağını gösterdi.

Sonuçta Wal-Mart’ın Softbank’a ne kadar ödeme yapacağı bilinmese de ABD’li devin bu ayın başında yaptığı açıklamalar rakam hakkında az çok fikir verdi.

Softbank Flipkart Hisse Satışının Detaylarını Açıklamadı Çünkü Wal-Mart Flipkart’ın % 77’lik hissesi için aşağı yukarı 16 milyar dolar ödeyeceğini açıklamıştı. İlaveten; Softbank CEO’su Masayoshi Son Hindistanlı şirketteki yatırımının yaklaşık 4 milyar dolar değerinde olduğunu söylemişti.

Ama uzun vadeli yatırım yaptığı bilinen Softbank’ın, geçen yıl şirkete 2.5 milyar dolarlık yatırım yapmasına rağmen hisselerini bu kadar kısa sürede elden çıkarma nedeni belirtilmemişti.

GCM Yatırım Banner
Dünyanın en büyük teknoloji fonu Softbank’ın ortalama yatırım süresinin 13.5 yıl olduğunu düşününce, Japon devin bu hamlesinin şaşırtması normal karşılandı.

Flipkart, Softbank'ın Ortalama Yatırım Süresinin Altında KaldıÖte yandan; geçen yıl startup şirketlerine 30 milyar dolar yatırdığı bilinen Softbank’ın yatırım yapmak için yeni şirket arayışı içerisinde olduğu gerçeği de var. Nihayetinde Softbank’ın Hindistanlı Zomato’ya 400 milyon dolarlık yatırım yapmayı planladığını duymamızın üzerinden çok fazla zaman geçmedi.

Buna göre; gözünü Hindistan’ın yemek dağıtım piyasasına diken Softbank’ın yatırım yapmak için girişimleri araştırma sürecinde olduğunu öğrenmiştik. Sonuçta Flipkart’taki hisselerinin satışından büyük miktarda ödeme alacak olan Softbank’ınn yeni yatırımını çok yakında duymamız olası diyebiliriz.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın