Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Sofralık Zeytin İhracatında Milyonlarca Dolarlık Artış

Ege İhracatçı Birlikleri tarafından Türkiye'nin sofralık zeytin ihracatının 2022-23 sezonunda bir önceki sezona göre yaklaşık 12 milyon dolar arttığı açıklandı.
Sofralık Zeytin İhracatında Milyonlarca Dolarlık Artış
HABER GİRİŞ

Ege İhracatçı Birlikleri tarafından 2022-23 sezonuna ilişkin zeytin ticareti verileri paylaşıldı. Buna göre Türkiye’den 184 milyon 510 bin dolarlık sofralık zeytinin ihraç edildiği bildirildi. Türkiye’nin ihracat gelirinin bir önceki sezona kıyasla 11 milyon 979 bin dolar arttığına işaret edildi.

2022-2023 sezonunda 75 bin 295 ton siyah zeytinden 137 milyon 705 bin dolar, 25 bin 76 ton yeşil zeytinden 46 milyon 805 bin dolar gelir elde edildiği paylaşıldı.

Türkiye’den sofralık zeytin ihraç edilen ülke sayısının 117’ye çıktığına dikkat çekildi. Ege Zeytin ve Zeytinyağı İhracatçıları Birliği Başkanı Davut Er, konuya ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Cumhuriyet Tarihinin Rekoru Olarak Kaydedildi

Türkiye’nin zeytincilik sektörüne son 20 yılda yaptığı yatırımların karşılığını almaya başladığını paylaşan Er, söz konusu sezonda sofralık zeytin ihracatından elde edilen 184 milyon 510 bin dolarlık gelirin, Cumhuriyet tarihinin rekoru olarak kayıtlara geçtiğini vurguladı.

Sofralık zeytin ihracatının yüzde 90’dan fazlasının ambalajlı olarak yapıldığını dile getiren Er, “Birim fiyatımız geçen sezona göre döviz bazında yüzde 17 artış gösterdi. Önümüzdeki yıllarda daha katma değerli ürün ihraç etme çabası içinde olacağız.” ifadelerini kullandı.

GCM Yatırım Banner

Dökme ve varilli zeytinyağı ile prina ihracatına ilişkin de yorumda bulunan Er, sezon ortasında getirilen yasaklamaya rağmen son 1 yıllık dönemde 948 milyon dolarlık ihracat seviyesine ulaşıldığını açıkladı. Yasaklar olmasaydı sektörün 1 milyar dolarlık hedefi aşacağını öngördü.

KAYNAK: AA

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın