Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

SocGen’in Rusya’dan Çıkışı Hisselere Olumlu Yansıdı

SocGen, Rus Rosbank’taki tüm hisselerini ve sigorta iştiraklerini Interros Capital’e satmak için anlaşma imzaladı. Hisseler, Fransız bankanın Rusya'dan çıkışıyla yükselişe geçti.
SocGen’in Rusya’dan Çıkışı Hisselere Olumlu Yansıdı
HABER GİRİŞ

Fransa’nın köklü finansal hizmetler şirket Societe Generale (SocGen) Rusya’dan çıkanlar arasana katıldı.

Fransız banka, Rus Rosbank’taki tüm hisselerini ve sigorta iştiraklerini Rosbank’ın önceki hissedarı olan Rus milyarder Vladimir Potanin tarafından kurulan Interros Capital’e satmak için anlaşmaya vardığını duyurdu.

SocGen Rus Banka ve Sigortacılık İştiraklerini Satıyor

Bankanın Rusya’dan çıkışı, Kremlin’in Ukrayna işgalinin ardından diğer Batılı şirketlerini takip etme baskısının artmasıyla geldi.

Haftalarca süren yoğun çalışmaların ardından imzalanan bu anlaşma ile SocGen Grubu’nun Rusya’dan etkin ve düzenli bir şekilde çıkarak, çalışanları ve müşterileri için devamlılık sağlayacağı söylendi.

İşlemin, ilgili düzenleyici ve anti-tröst makamlarının onayına tabi olduğu belirtilirken yürürlükteki yasal yükümlülüklere uygun olarak gerçekleştirileceği aktarıldı. İşlemin önümüzdeki haftalarda tamamlanmasının beklendiği söylendi.

GCM Yatırım Banner

Bununla birlikte SocGen, 2021 mali yılı için dağıtım politikasını, hisse başına 1,65 euro nakit temettü olarak teyit etti. Ayrıca 17 Mayıs 2022 tarihli Ortak Genel Kurul’un onayına bağlı olarak yaklaşık 915 milyon euro tutarında duyurulan hisse geri alım programını değiştirmedi.

SocGen’in Rusya’dan Çıkışı Piyasalarda Memnuniyetle Karşılandı

SocGen Hisse Yükseliş
KAYNAK: MarketWatch

SocGen’in Rusya’dan çıkışına ilişkin açıklama, piyasalarda memnuniyetle karşılandı. Paris Borsası’nda işlem gören GLE kodlu hisse senetleri yüzde 5’in üzerinde yükseldi.

Önceki kapanışı 21,87 euro olan SocGen hisseleri güne 23,40 ile başlayıp 23,66’ya kadar yükseldi. Ancak son dönemdeki küresel satış dalgasının etkisiyle kısa vadeli performansta negatiften kurtulamadı. 5 günde yüzde 4 değer kaybeden hisseler yıl başından bu yana yüzde 24 düştü.

Bu arada şirketin Londra’da listelenen hisseleri yüzde 10’a yakın yükseldi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın