Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

SocGen TCMB’den İlk Toplantıda 650 Bp Faiz Artışı Bekliyor

Merkez Bankası’nın hızlı bir şekilde faiz oranlarını artırmaya başlayacağını düşünen Societe Generale stratejistinden Dolar/TL tavsiyesi geldi.
SocGen TCMB’den İlk Toplantıda 650 Bp Faiz Artışı Bekliyor
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Türkiye, ekonomide izlediği yol bakımından yeni bir döneme giriyor. Dün, Nureddin Nebati’den görevi devralarak yeni Hazine ve Maliye Bakanı olan Mehmet Şimşek’in alacağı kararlar merakla bekleniyor. Ancak uluslararası piyasalarda sevilen ve güven verilen bir isim olan Şimşek’in, Ortodoks politikadan yana olması nasıl bir yol izleyeceğine dair ipuçları veriyor.

Acilen orta vadeli finansal çalışmalara başlanması ve enflasyonun tek haneye indirilmesi gerektiğini söyleyen Şimşek, makro istikrarı önceliklendireceklerini belirtti. Bu bakımdan Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) bundan sonra yapacağı ilk toplantıdan çıkacak olası bir faiz artırımı kararı, yeni dönemde dönüşümün öncüsü olacak.

Societe Generale ise Türkiye için faiz ve Türk lirası beklentisini paylaştı.

SocGen Dolar/TL’de Kısa Pozisyon Tavsiyesi Verdi

Societe Generale, baş CEEMEA stratejisti Marek Drimal imzalı raporda, TCMB’nin faiz artırma ve bazı ortodoks politikalara dönme ihtimallerinin yükselmesinin, liranın carry cazibesini artıracağı tahmin edildi.

Yaz aylarında turist gelirlerinin artmasının cari açığı olumlu etkileyeceğine de dikkat çekilen raporda, Dolar/TL için 20,88’den kısa pozisyon açılması, 23 seviyesinden zarar-kes yapılması tavsiye edildi.

GCM Yatırım Banner

Dolar kurunun önümüzdeki aylarda kademeli olarak düşeceği ve üçüncü çeyreğin sonunda 21,50’ye kadar çekileceği belirtildi.

TCMB’nin bir sonraki toplantısı 22 Haziran’da yapılacak. Kurum raporunda, bu toplantıda politika faizinin 650 baz puan artırılarak yüzde 15’e çıkarılması öngörülüyor. Devam eden Temmuz ve Ağustos toplantılarında ise 500’er puan artış bekleniyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın