Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

SMRTG ve KONTR’dan Sözleşme! Çemaş’tan GES Yatırımı Açıklaması

Borsada işlem gören Smart Güneş Kontrolmatik ile imzaladığı sözleşmeyi, Çemaş ise GES yatırımlarıyla ilgili detayları paylaştı. İşte detaylar;
SMRTG ve KONTR’dan Sözleşme! Çemaş’tan GES Yatırımı Açıklaması
HABER GİRİŞ

Smart Güneş Enerjisi Teknolojileri Araştırma Geliştirme Üretim Sanayi ve Ticaret (SMRTG), yeni sözleşmesini yatırımcılarla paylaştı. Kamuyu Aydınlatma Platformu (KAP) üzerinden yapılan açıklamada Kontrolmatik Teknoloji Enerji ve Mühendislik (KONTR) arasında güneş paneli satışı sözleşmesi imzalandı.

Duyuruda sözleşmenin bedelinin KDV hariç toplam 4.355.720 dolar (güncel kur ile 86,2 milyon TL) olduğu aktarıldı. Açıklamada yeni iş ilişkisinin ciroya olumlu katkı sağlayacağı bilgisi yer aldı.

Şirket gün içinde yerleşik bir müşterisi ile 20.955.125 dolar bedelinde sözleşme imzalandığını da ifade etmişti.

Borsa İstanbul’da BIST 100 endeksi günlük yüzde 3 değer kaybederken SMRTG pozitif ayrışan hisseler arasında yer aldı. Şirketin hisseleri günlük yüzde 2,5 artışla 64,7 TL’ye yükseldi. Hisse haftalık yüzde 16 prim yaparken aylık bazda yüzde 14 düşüş gösterdi.

Çemaş Döküm

Borsada CEMAS koduyla işlem gören Çemaş Döküm Sanayi, güneş enerjisi sistemi yatırımı hakkında paylaşım yaptı.

GCM Yatırım Banner

Şirket, sermaye artırımından elde edilecek fonun kullanımına ilişkin daha önce belirttiği yatırımlar kapsamında 11.200 kilowatt peak kurulu gücünde güneş enerjisine dayalı elektrik üretim tesisi kurmak üzere yaptığı başvurunun olumlu bulunduğunu belirtti.

Güneş enerjisine dayalı elektrik üretim tesisinin Kırşehir’de kurulacağı, yılda 22,5 milyon kilowatt peak elektrik üretilmesinin planlandığı ifade edildi.

Konuyla ilgili olarak gereken çalışmaların en kısada sürede tamamlanarak GES tesisinin kurulumuna başlanacağı kaydedildi.

CEMAS, günlük yüzde 3,2 gerileyerek 1,5 TL’den işlem görüyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.