Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Smart Güneş KAP’a Bildirdi! Dev İhaleyi Aldı

Smart Güneş, Arnavutluk'ta yapılan ihaleyi duyurdu. Şirketin borsada işlem gören hisseleri pozitif seyretti. Detaylar haberde...
Smart Güneş KAP’a Bildirdi! Dev İhaleyi Aldı
HABER GİRİŞ

Smart Güneş Enerjisi Teknolojileri Araştırma Geliştirme Üretim Sanayi ve Ticaret A.Ş. Kamuyu Aydınlatma Platformu (KAP) üzerinden Arnavutluk’ta yapılan ihale sonucu hakkında açıklamada bulundu.

Şirket, yüzde 31 ve ana ortağı Smart Holding A.Ş.’nin Bulgaristan’da kurulu Smart Energy Group AD şirketinin yüzde 20 ve Erseka Solar Park 3 sh.p.k. şirketinin yüzde 49 ortağı olduğu konsorsiyum tarafından Arnavutluk Altyapı ve Enerji Bakanlığı tarafından 10.06.2024 tarihinde düzenlenen toplam 300 MW kapasiteli Fotovoltaik Güneş Enerjisi Santrali CfD ihalesi kapsamındaki 40,3 MW ve 20,2 MW güçlerinde olmak üzere 2 proje için teklif verilmiş olduğunu bildirdi.

Söz konusu açıklamada şu ifadeler kullanıldı:

“Konuya ilişkin 10.07.2024 tarihinde yapılan açık ihalede 40,3 MW kapasiteli proje için 53,53 €/MWh ve 20,2 MW kapasiteli diğer proje için 56,28€/MWh birim elektrik satış fiyatı ile toplam 60,5 MW kapasitenin ortağı olduğumuz konsorsiyuma tahsis edildiği açıklanmıştır.”

Arnavutluk Altyapı ve Enerji Bakanlığı tarafından yapılacak resmi bildirili takiben bakanlık ile 15 yıl süreli Enerji Tedarik Sözleşmesi’nin imzalanacağını duyurdu.

GCM Yatırım Banner

Şirketin toplam 60,5 MW kapasiteli GES santralinin yatırımcısı olarak aynı zamanda projenin anahtar teslim kurulumunu da gerçekleştireceği not edildi. 30 yıl boyunca santrallerin işletmeciliğini yapacağı aktarıldı.

Şirket tarafından yerine getirilecek anahtar teslim GES kurulum bedelinin yaklaşık 40 milyon euro olması bekleniyor.

Hisseler Yükselişte

Şirketin borsada işlem gören SMRTG hisseleri güne yükseliş seyrinde başladı. Hisseler dün kapanışı 48,70 TL’den yaptı. Açılışta 50,05 TL’ye yükseldi. Yükseliş seyrine devam eden hisseler saat 10.50’de 51,9 TL’ye yükseldi. Yazım sırasında yüzde 2,77’lik yükseliş ile 50,05 TL’den işlem gördü.

Hisseler yıllık bazda yüzde 7’ye yakın kazandırdı. Aylık bazda yüzde 1,25, haftalık bazda yüzde 1,17 kazandırdı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.