Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Skywell Türkiye CEO’su: Togg Sonrası Avrupa’da İlk 5’e Girilebilir

Togg’un sahaya çıkmasıyla birlikte Türkiye pazarı için elektrikli araç sektöründe beklenti oluştu. Elektrikli araç markası Skywell’in Türkiye CEO'su, görüş ve beklentilerini paylaştı.
Skywell Türkiye CEO’su: Togg Sonrası Avrupa’da İlk 5’e Girilebilir
HABER GİRİŞ

Türkiye’nin ilk yerli ve elektrikli aracı Togg’un sahaya çıkmasının ardından elektrikli araçların yerli pazardaki şansının artacağına ilişkin beklentiler yükseldi. Mart ayının başında Resmi Gazete’de yayımlanan elektrikli araçlar için getirilen özel tüketim vergisinde (ÖTV) matrah düzenlemesiyle de birlikte ithal araçların Togg karşısında dezavantajlı konuma gelmesiyle piyasanın nasıl şekilleneceği merak konusu oldu.

Elektrikli otomobil satışlarına ilişkin beklentilerini paylaşan, elektrikli araç sektöründe öne çıkan Skywell’in Türkiye CEO’su Mahmut Ulubaş, ülkede elektrikli araç trendinin çok hızlı geliştiğini söyledi.

Yurt içi binek otomobil pazarında 600 binlik satış beklentisine sahip olduklarını ve 39 binlik kısmı elektrikli otomobillerin oluşabileceği tahminini paylaştı.

Elektrikli otomobil markası Skywell’in İstanbul’da düzenlediği toplantıda konuşan Ulubaş, Türkiye için belirledikleri satış hedefini bu yıl 2 bin 500 adetten 4 bine çıkardıklarını ve tedarikte sorun yaşamadıklarını söyleyerek, “2024 için 80 bin ve 2025 için de 120 bin elektrikli araç satılması yönünde tahminimiz var” dedi.

Elektrikli otomobil pazarında Togg’un ivme yaratacağını ifade ederek, “Ek vergi geldi ama pazar büyüdü. Togg ve Tesla piyasaya girdi. Chery, elektrikli otomobillerini duyurdu. Otomotivde ve pazarda çok hızlı bir dönüşüm var. Bu sene gol üstüne gol var olumlu anlamda” diye konuştu.

GCM Yatırım Banner

Türkiye Satış Adetleriyle Avrupa’da İlk 5’te Yer Alabilir

Türkiye’nin Avrupa’nın giriş kapısı olduğunu söyleyerek, asıl önemli olanın satışlarda kayda değer bir fark yaratmak olduğuna dikkat çekti.

Skywell Türkiye CEO’su, “Çalışıyorlar ancak bunun fizibil olması için Türkiye’deki satış adetlerinin 10 binin üzerine çıkması gerekiyor” diye ekledi.

Türkiye’nin elektrikli araç sektöründeki rolüne değinen Ulubaş, Togg ile birlikte sektördeki satışlarda 2-3 yıl içerisinde Avrupa’da ilk 5’te yer alabileceğini ifade ederek şöyle konuştu:

“Bu biraz da Togg’un üretim kapasitesine bağlı. Çok hızlı bir dönüşüm var. Şu anda elektrikli araca çok ciddi bir ilgi var. Herkes dönmek istiyor ama korkuyor. Son kullanıcıdaki deneyim çok önemli. Kullanıcının elektrikli aracı öğrenmesi lazım. Satıcılar elektrikli araç kullanmayı öğretmezse o zaman bu süre uzar. Satıcılar da, bayiler de bilinçli olursa bu süre kısalır.” (AA)

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.