Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Sismik Araştırmalar İzmir’deki Yeni Fayları İşaret Etti

DEÜ Deniz Bilimleri ve Teknolojisi Enstitüsü ekibi, Foça-Karaburun bölgesinde Reis gemisiyle araştırma yaparak çok sayıda yeni fayın varlığını ortaya çıkardı.
Sismik Araştırmalar İzmir’deki Yeni Fayları İşaret Etti
HABER GİRİŞ

Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ) Deniz Bilimleri ve Teknolojisi Enstitüsü ekibinin İzmir’de dış körfez olarak tanımlanan Foça-Karaburun bölgesinde araştırma yaptıkları kaydedildi. Araştırmaya göre İzmir’de çok sayıda yeni fayın varlığının ortaya çıktığı açıklandı.

DEÜ tarafından yapılan açıklamaya göre Türkiye Bilimsel ve Teknik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) destekli Piri Reis gemisiyle 12 kişilik ekibin 1 hafta boyunca sismik araştırma yaptığı bildirildi.

1000 Kilometrelin Alanda Çalışma Yapıldı

Ekibin 1 hafta boyunca denizden veri topladığı belirtildi. DEÜ Deniz Bilimleri ve Teknolojisi Enstitüsü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Derman Dondurur konuya ilişkin olarak açıklamalarda bulundu. Çalışmada yaklaşık 1000 kilometrelik alanda sismik veri toplandığına dikkat çekti.

Çalışmada çok ilgi çekici sonuçlar el edinildiğini söyleyen Dondurur, “İzmir dış körfezinin sığ yapısını, fay yapılarını biraz biliyoruz ama derin kısımlarla ilgili çok bilgimiz yoktu. Bizi şaşırtan şu oldu; oradaki aktif fay miktarı ve yoğunluğu gerçekten çok fazla.” diyerek detay paylaştı.

Veriler İşlendikten Sonra Faylar Haritalandırılacak

Söz konusu çalışmanın sonucunda çok sayıda fayın varlığının ortaya çıktığını vurguladı. Toplanan verilerden yola çıkarak fayların uzanımı, büyüklüğü, deniz tabanını etkileyip etkilemediği, aktif olup olmadığı gibi detayları ortaya koymayı amaçladıklarının altını çizdi.

GCM Yatırım Banner

Dondurur açıklamasında, verilerin işlendikten sonra fayların haritalanması aşamasına geçileceğinin bilgisi de verdi.

İzmir metropol alanı ve çevresi için afet riskine yönelik önemli bir çalışma yapıldığına değinen Dondurur, projenin 2 yılda tamamlanmasının hedeflendiğine işaret etti.

Tarihte İzmir ve çevresinde çok sayıda yıkıcı deprem yaşandığını da anımsatan Dondurur, özellikle 1739’da Foça’da ve 1688’de İzmir’deki depremlerin büyük hasar verdiğini paylaştı.

KAYNAK: AA

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın