Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Şişecam Karbon Salınımını Azaltacak! Yapay Zekayı Kullanacak

Şirketler karbon salınımını azaltma kapsamında çalışmalar gerçekleştirirken Şişecam, yapay zeka teknolojisi ile karbon salınımını azaltmayı hedefliyor. Detaylar haberde...
Şişecam Karbon Salınımını Azaltacak! Yapay Zekayı Kullanacak
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Şirketler karbon salınımı azaltmaya yönelik çalışmalar yaparken, Ülkenin köklü cam şirketlerinden biri olan Türkiye Şişe ve Cam Fabrikaları AŞ’den bu konuda bir adım geldi. Şişecam, yapay zeka teknolojisini kullanarak karbon salınımı azaltacak.

Şirket, Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu’nun (TÜBİTAK) desteğini aldığı Yapay Zeka ve Makine Öğrenmesi Yöntemleri ile Cam Rengi Optimizasyonu Projesi (CROP) kapsamında üretim sırasında oluşan renk ve sorunları ortadan kaldıracak.

Ayrıca üretimdeki fire oranını ve buna bağlı karbon salınımını azaltmayı hedefliyor.

Şişecam, proje kapsamında renk farklılıklarının en aza indirilmesi, cam üretiminde yaşanması muhtemel renkle ilgili sorunların kök nedeninin yapay zeka modelleriyle tespit edilmesi ve hızlı çözüm önerileri getirilmesine olanak sağlayan bir altyapı geliştirilecek.

Projenin ilk çalışmalarına Şişecam Eskişehir Cam Ev Eşyası fabrikasında başlanacak. Söz konusu proje yıl sürecek.

GCM Yatırım Banner

Şirket projenin, Koç Üniversitesi, TÜBİTAK Yapay Zeka Enstitüsü ve Analythinx Bilişim Hizmetleri ile konsorsiyum ortağıdır.

Şişecam Genel Müdürü Görkem Elverici, geçen yıl Kasım ayında yaptığı bir açıklamada yenilenebilir enerji alanında çalışmalar yaptıklarını vurgulamıştı. Söz konusu çalışmaların karbon emisyonunu azalttığını, enerji tasarrufu da sağlandığını paylaşmıştı.

Sişecam’ın borsada işlem gören hisselerine (SISE) göz attığımızda haftalık bazda değer kaybettirdiği saptandı. Yazım sırasında 47,78 TL’den işlem gördü.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.