Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

SISE Hisselerinde Beklenti Ne? Tavsiyeler Paylaşıldı

Yatırımcıların ve analistlerin radarında yer alan Şişecam için finansal bilanço değerlendirmeleri paylaşıldı. Hisse için hedef fiyat ve tavsiye ne?
SISE Hisselerinde Beklenti Ne? Tavsiyeler Paylaşıldı
HABER GİRİŞ

Son yıllarda hisse performansıyla yatırımcıların beklentilerini karşılayamayan ve endeksteki yükselişlere eşlik edemeyen Türkiye Şişe ve Cam Fabrikaları (SISE) için araştırma raporları paylaşıldı.

Halk Yatırım, şirketin 2024’ün ilk çeyreğinde geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 55,8 düşüşle 2,2 milyar TL’ye gerileyen net karın beklentilerin altında gerçekleştiğini belirtti.

Net kardaki düşüşün operasyonel performanstan kaynaklandığına dikkat çeken analistler, hacim artışlarına karşın fiyat düşüşlerinin yıllık bazda cirodaki gerilemede etkili olduğunu ifade etti.

1Ç24’te düşük kapasiteye olarak yüksek enflasyon ortamında artan işçilik maliyetleri ve zayıf talep koşulları nedeniyle ürün fiyatlarına yansıyamayan maliyet artışlarının brüt kar marjını daralttığı aktarıldı.

Şirketin Yatırımları Dikkat Çekiyor

Halk Yatırım, SISE için 74,80 TL seviyesinde bulunan hedef fiyatını 66,55 TL’ye indirdi ve “al” tavsiyesini sürdürdü. Şirketin Tarsus, Kırklareli, Eskişehir, Macaristan başta olmak üzere yeni hat ve fırın yatırımları ile Amerika’da devam eden doğal soda külü yatırımı bulunduğu paylaşıldı. Uzun vadeli büyüme planları doğrultusunda şirketin dünyanın en büyük soda külü üreticisi haline gelebileceği vurgulandı.

GCM Yatırım Banner

Şeker Yatırım ise SISE için 78,70 TL seviyesinde bulunan 12 aylık hedef fiyatını ve “al” tavsiyesini sürdürdü.

SISE Hisselerinde Beklenti Ne? Potansiyel Var mı?Kaynak: Paratic Piyasalar

2023 yılını 45,7 TL’den tamamlayan SISE, 2024’te en yüksek seviyesini 21 Mayıs’ta 54,8 TL ile gördü. BIST 100 endeksinin yeni zirve seviyelere ulaştığı süreçte endekse ayak uyduramayan hisse, 3 Haziran’da günü yüzde 1,4 düşüşle 48,96 TL’den tamamladı. Haftalık yüzde 7, aylık yüzde 4 düşen hissede yıllık artış yüzde 19 ile sınırlı kaldı. BIST 100’de yıllık artış yüzde 106 düzeyinde bulunuyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın