Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Şirketlerin Halka Arz Çılgınlığı Devam Edecek mi?

Yatırımcının iştahını artıran, şirketlerin bu halka arz çılgınlığının ne kadar devam edeceğini değerlendiren İstanbul Portföy Yönetim Kurulu Üyesi Üstünay'ın açıklamaları dikkat çekti.
Şirketlerin Halka Arz Çılgınlığı Devam Edecek mi?
HABER GİRİŞ

Borsada halka arz çılgınlığı tüm hızıyla devam ederken yatırımcısı sayısı da o doğrultuda artıyor. Halka arz furyasını gören yatırımcıların iştahı artıyor. Peki bu halka arz çılgınlığı ne kadar devam edecek? Bu soruyu yanıtlayan İstanbul Portföy Yönetim Kurulu Üyesi Burak Üstay, beklentilerin dışında bir cevap verdi.

Bloomberg HT yayınına katılan Üstünay, halka arz furyasının çok devam etmeyeceğini çünkü bakıldığında ciddi bir kaynak çıkışı ve satışların ciddi bir para çekilişine neden olduğunu söyledi.

“Borsanın En Büyük Rakibi Faiz”

Yatırımcıların, faizlerin yeteri seviyede cazip olduğunu risksiz gelir etmek için mevduat faizine yönlenebileceğini söyledi.

Üstünay, borsanın en büyük rakibinin faiz olduğunu belirterek onun da oldukça cazip seviyelere yükseldiğini aktardı.

Şu anda bile politika faizinin yüzde 35’te olduğu bir yerde rahatlıkla herhangi bir bankada yüzde 40’lı seviyelerde mevduat faizi alınabildiğini kaydetti.

GCM Yatırım Banner

Aylık yüzde 3’e yakın hatta üzerinde faiz almak, risksiz bir gelir elde etmenin piyasada mümkün olmaya başladığını bildirdi.

“2024’te Enflasyon Hızının Düştüğünü Görebiliriz”

İstanbul Portföy Yönetim Kurulu Üyesi Üstünay, faizin anlamlı bir şekilde yukarıya çıktığını ve mevduat faizlerin yüzde 2,5-3 seviyesine oturmasından beri de borsada ciddi bir düzeltme hareketinin görüldüğünü aktardı. 8500 puana kadar çıkan endeksin 7500 puan seviyesine kadar gerilediğinin ve bunun önemli olduğunu ifade etti.

BIST 100 endeksinde bu gerilemenin devam edeceğini söyledi.

2024 için değerlendirmede bulunan Üstünay, büyüme açısından geçtiğimiz yıllara göre daha düşüş potansiyeli olan bir yıl olacağını aktardı. Üstünay, “2024 enflasyonun hızının düştüğünü gördüğümüz bir yıl olmasını bekliyoruz. Bunlar esasında çift taraflı bir bıçak bir taraftan borsayı destekleyecek, bir taraftan da borsanın önünü kesecek.” dedi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.