Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Bu Veri Şaşırttı: Borsaya Kadın Yatırımcı Akını

Borsa İstanbul’da yatırımcı sayısı rekordan düşmeye başlarken, seçimden sonra gelen kadın yatırımcı ve portföy değeri bakımından erkeklerle olan fark şaşırttı.
Bu Veri Şaşırttı: Borsaya Kadın Yatırımcı Akını
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Borsa İstanbul, geçen yıl yüksek enflasyon ve karşısında daha güçlü bir yatırım aracı olmadığı için en yüksek getiriyi sunan finansal enstrüman oldu. Geçen yılın ortalarında başlayan ralli, bu sene de devam etti.

Ta ki Hamas’ın İsrail’e saldırması ve hemen ardından çok şiddetli bir sıcak savaşın başlamasına kadar. BIST 100 endeksi 2 Ekim’de 8.562 puanla tüm zamanların en yüksek seviyesine çıktı.

Ancak 7 Ekim’de başlayan Orta Doğu gerilimi piyasalara adeta bomba gibi düştü. Endeks zirveden 1000 puandan fazla uzaklaşırken, bir kez 7.300 seviyesinin altını test etti. Bu sabah saat 11.17 itibarıyla ise 7.586 puandan işlem görüyor.

Borsada Yatırımcı Sayısı 8 Milyonu Aştı

Borsada Yatırımcı Sayısı 8 Milyonu Aştı
Kaynak: MKK

Merkezi Kayıt Kuruluşu (MKK) verilerine göre Borsa İstanbul’da yatırımcı sayısı 10 Kasım itibarıyla 8 milyon 156 bin 948 oldu. Bu sayı 31 Ekim’de zirve yapmıştı. Son iki haftadır, piyasadaki dalgalı seyrin etkisiyle 158 binden fazla düşüş oldu.

Borsada yatırımcı sayısı özellikle Mayıs seçimlerinden sonra artış gösterdi. Bunda kuşkusuz ki ekonomi yönetiminin piyasaya güven veren adımlarının ve hızla artan enflasyonun etkisi oldu.

GCM Yatırım Banner

BIST 100 endeksi, savaş satışlarıyla Ekim ayında kaybettiren yatırım araçları arasında yer aldı. Türkiye İstatistik Kurumu verilerine göre Ekim’de aylık bazda altın kazandırırken, borsa tahvillerden sonra en fazla kaybettiren oldu.

Ancak üç aylık, altı aylık ve yıllık dönemde hala liderliğini koruyor. Bu nedenle borsanın önümüzdeki süreçte de en çok tercih edilen yatırım aracı olmaya devam etmesi bekleniyor.

Her 5 Yatırımcıdan 2’si Kadın

MKK verilerine göre 31 Mayıs sonrasında toplam yatırımcı sayısı 4,5 milyondu ve bunun 1,4 milyonunu kadınlar oluşturuyordu.

Yeni gelen 3,5 milyon yatırımcının ise 2 milyon 60 bini erkeklerden, 1 milyon 451 bini kadınlardan oluşuyor. Yani seçim sonrasında borsaya 1,5 milyona yakın kadın yatırımcı geldi.

Güncel durumda toplama bakıldığında kadın yatırımcı sayısı 3 milyon 13 bin, erkek yatırımcı sayısı 5 milyon 529 bin seviyesinde.

Kadın yatırımcıların toplam portföy değeri 277 milyar 840 milyon TL iken, erkeklerde bu tutar 1 trilyon 276 milyar TL olarak hesaplanıyor.

0-19 yaş aralığındaki kadın yatırımcıların sayısı 74 bin 500, 20-39 yaş aralığındaki sayı 886 bin ve 40-59 yaş aralığında kadın yatırımcı sayısı 423 bin olarak belirlendi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.