Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Şirketler Trafik Sigortasında Rekor Zarar Açıkladı

Sigorta şirketlerinin trafik sigortasındaki zararı, yılın ilk yarısındaki zararın yüzde 111 üzerine çıkarak 6 milyar TL’ye dayandı.
Şirketler Trafik Sigortasında Rekor Zarar Açıkladı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Türkiye Sigorta Birliği (TSB), 2023 yılı Ocak-Haziran dönemi mali rasyolarını açıkladı. Buna göre sigorta şirketleri yılın ilk yarısında zarar etti. Rapora göre 2023 yılının ilk yarısında sigorta şirketleri trafik sigortasından 5,7 milyar TL teknik zarar bildirdi.

Geçen yılın aynı dönemi ile karşılaştırıldığında zararda 1,7 milyar TL’lik bir düşüş oldu. Öte yandan bu yılın ilk çeyreğindeki 2,7 milyar TL’lik zararla kıyaslandığında, yüzde 111 oranında artış gerçekleşmiş oldu.

Yayımlanan verilere göre Ocak-Haziran döneminde sigorta şirketleri, trafik sigortası satışından 47,7 milyar TL prim elde etti. Bu dönemde oluşan toplam hasar 89,8 milyar TL oldu. Trafik sigortasında hasar prim oranı yüzde 142,1 olarak kaydedildi. Yani şirketler, trafik sigortasından topladıkları her 100 liralık prim karşılığında, 142 lira hasar ödemesi gerçekleştirdi.

Sigorta Şirketleri Kaskoda Rekor Kar Yaptı

Sigorta şirketleri, trafik kasko sigortalarında 15,3 milyar TL kar açıkladı. Geçen yılın aynı döneminde 502,9 milyon TL’lik karla karşılaştırıldığında 30 kat artarken, rekor sayılacak bir kar elde edilmiş oldu.

Şirketler kasko sigortasından yılın ilk yarısında 35,1 milyar TL prim topladı. Bu dönemde oluşan hasar 20,1 milyar TL olarak kaydedildi.

GCM Yatırım Banner

TSB Başkan Vekili Taylan Türkölmez, trafik dışındaki diğer branşlardaki teknik kârlılıkta olumlu seyir izlendiğini, trafik branşının teknik zarar yazmaya devam ettiğini söyledi.

Sigorta şirketlerinin, trafik branşının tahrip edici etkisini bertaraf etmek için trafik dışı branşların gelirlerini azami şekilde artırma yoluna gitmek durumunda kaldığını söyledi.

“Sektörümüz, geçmiş dönemlerde yaşadığı özkaynak kaybını telafi etmek için önemli bir performans gösterse de sigorta sektörü için çok önemli bir parametre olan prim-özkaynak dengesinin özkaynak aleyhine açılmasının önüne geçilemedi.” diyen Türkölmez, sürdürülebilir bir özkaynak yapısı için en başta özkaynakları eriten unsurların köklü şekilde çözüme kavuşturulması gerektiğini belirtti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.