Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Şirketler için Vergi Avantajı Kalkıyor mu? Şimşek Yanıtladı

Bakan Şimşek 7 Haziran’da yaptığı açıklamada Temmuz’da KKM için şirketlerin vergi avantajlarını yenilemeyeceklerini bildirdi. İşte detaylar;
Şirketler için Vergi Avantajı Kalkıyor mu? Şimşek Yanıtladı
HABER GİRİŞ

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, İklim Ekonomisi Sürdürülebilirlik Finansmanı Zirvesi’nde açıklamalarda bulundu. Şimşek, Temmuz’da kur korumalı mevduat (KKM) için vergi avantajını yenilemeyeceklerini duyurdu.

Bakan, alınan önlemlerin bütçe açığını 2025’ten itibaren yüzde 3’ün altına indireceğini belirtti. İklim değişikliğine değinen Şimşek, 2050’ye kadar küresel sıcaklığın 3,2 derece artması halinde küresel gayri safi yurt içi hasılanın baz senaryoya göre yaklaşık 5’te 1 daha düşük olacağını vurguladı. Ayrıca açlık riskinin de 5’te 1 oranında yükselebileceğini aktardı.

Türkiye için Kuraklık Tehdidi

Bu rakamların çok ciddi olduğunu kaydetti ve şu an içerisinde Türkiye’nin de olduğu 129 ülkenin ileride kuraklık riskiyle karşı karşıya kalabileceğini dile getirdi.

İklim değişikliği kapsamında bütün ülkelerin mevzuatlarını düzenlemesi gerektiğini ifade eden Bakan, fosil yakıt sübvansiyonlarının azaltılması ve tamamen kaldırılması gerektiğini sözlerine ekledi.

Ülkelerin karbon ayak izinin vergilendirilmesinin gerektiğini ve yine tarımda orman alanlarını genişletmesi gerektiğini belirtti.

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.