Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Sırbistan’dan AB Çıkışı: Rus Petrolünü İthal Edemeyeceğiz

Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vucic, AB yaptırım kararları sonrasında Rus petrolünü ithal edemeyeceklerini duyurdu. Detaylar altta;
Sırbistan’dan AB Çıkışı: Rus Petrolünü İthal Edemeyeceğiz
HABER GİRİŞ

Avrupa Birliği’nin (AB), Ukrayna’yı işgali nedeniyle Rusya’ya karşı hazırladığı yaptırım paketleri birer birer açıklanırken, 6. yaptırım paketi bu ayın başlarında ilan edilmişti.

Son paket ile Rus petrolünün AB’ye ithalatının yasaklandığı ve böylelikle Rusya için büyük bir gelir kaynağının kesildiği duyurulmuştu. Pakette, Rus ham petrolünün altı ay içinde ve diğer rafine edilmiş petrol ürünlerinin sekiz ay içinde kullanımdan kaldırılacağı bilgisi de yer alıyordu.

Gelişmeler üzerine Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vucic, bugün yaptığı açıklamada yaptırımlar nedeniyle Rus petrolünü ithal edemeyeceklerini söyleyerek durumdan yakındı.

“Akaryakıt Sorunumuz Büyüyor”

Vucic açıklamasında; “Her gün onlarca yeni sorun ortaya çıkıyor. Günde 350 ton akaryakıt tüketiyoruz ve kışın bunun yedi kat daha fazlasını harcıyoruz. Naftna Industrija Srbije’de (Sırp çok uluslu petrol ve gaz şirketi) yeterli miktarda akaryakıt yok ve daha fazlasını bulmamız gerekiyor” derken sözlerine şöyle devam etti:

“1 Kasım’dan itibaren mevcut yaptırımlar çerçevesinde artık Rus petrolünü ithal edemeyeceğiz ve o zamana kadar daha hangi yaptırımların getirileceğini Tanrı bilir.”

GCM Yatırım Banner

Yaptırımlar Sırbistan’ın Cebinden 600 Milyon Dolar Aldı!

Vucic, daha önce yaptığı açıklamada, AB’nin Rus petrolüne yönelik yaptırımlarının Sırbistan’ın cebinden 600 milyon dolar çıkmasına neden olduğunu belirtirkek şöyle konuşmuştu:

“Sadece Rus petrolüne yaptırım uygulayarak cebimizden 600 milyon doları doğrudan aldılar! 600 milyon dolar bu bir yıl içinde doğrudan Sırp vatandaşlarının cebinden çıktı. Sırbistan’daki insanlar bunu bilmelidir. Kerkük, Irak petrolü 31 dolar varil başına daha pahalı. Bizden 600 milyon dolar aldılar ve hala gaz için ek para yatırmamız gerekiyor.”

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.