Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Sırbistan, AB Aracılığıyla Kosova ile Diyaloğu Sürdürecek

Sırbistan Cumhurbaşkanı Vucic, ülkesinin Kosova ile diyaloğa AB aracılığı ile devam etmesi için hazır olduğunu bildirdi. İşte detaylar;
Sırbistan, AB Aracılığıyla Kosova ile Diyaloğu Sürdürecek
HABER GİRİŞ

Sırbistan Cumhurbaşkanlığı Ofisince yapılan yazılı açıklamaya göre Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vucic, Danimarka Dışişleri Bakanı Lars Lökke Rasmussen ile başkent Belgrad’da görüştü. Vucis ülkesinin, Kosova ile diyaloğun Avrupa Birliği (AB) aracılığında devam etmesi için hazır olduğunu vurguladı.

24 Eylül’de Kosova’nın kuzeyinde yaşananlara dikkat çeken Vucic, Sırbistan’ın Kosova ile diyaloğa AB aracılığı ile sürdürmeye hazır olduğunu bildirdi.

Kosova’nın kuzeyinde barışın sağlanmasında Sırpların çabasının etkili olduğunu ileri sürerek, uluslararası toplumun bölgedeki varlığının önemine işaret etti.

Kosova-Danimarka İş Birliklerini Artıracak

Ülkesinin AB üyeliği yolunda Danimarka’nın desteğini önemsediklerini dile getiren Vucic, ikilinin görüşmede Kosova-Danimarka arasındaki bilişim teknolojisi, ekonomi ve kültür alanlarındaki iş birliklerini artırmak odaklı konuştuğunu belirtti.

Anadolu Ajansı (AA) haberinde iki ülkenin sık sık karşı karşıya gelmesindeki ana nedeninin Sırbistan’ın, tek taraflı bağımsızlığını 2008’de ilan eden Kosova’yı kendi toprağı görmesi olduğunu belirtti.

GCM Yatırım Banner

AB arabuluculuğunda 2011’de başlatılan Belgrad-Priştine Diyalog Süreci kapsamında ise ilişkilerin normalleşmesi ve nihayetinde iki ülkenin birbirini tanıması için ortak bir yol bulmaya çalışıldığı bildirildi.

Kosova’nın kuzeyinde 24 Eylül’de çoğunlukla Sırpların yaşadığı Banjska’da, yolu kapatan silahlı Sırpların ateş açması sonucu 1 polis ölmüş, 1 polis yaralanmıştı.

Kosova Başbakanı Albin Kurti ise olayı profesyonel bir terörist/suç yapılanması olarak nitelendirmişti. Kurti, ağır silahlı yaklaşık 30 kişilik grubun Kosova polisine saldırdığını söyleyerek olaydan Sırbistan’ı sorumlu tutmuştu.

KAYNAK: AA

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.