Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Singapurlu Bakan: Dünyayı Daha Tehlikeli Bir Dönem Bekliyor

ABD ile Çin gerilimi arasında kalmak istemediklerini belirten Singapur Başbakan Yardımcısı ve Maliye Bakanı, kendi değerlerine göre hareket edeceklerini belirtti.
Singapurlu Bakan: Dünyayı Daha Tehlikeli Bir Dönem Bekliyor
HABER GİRİŞ

Singapur Başbakan Yardımcısı ve Maliye Bakanı Lawrence Wong, Forbes Global CEO Konferansı’nda yaptığı konuşmada, küreselleşme ve dünyada çalışma şekillerinde gerçekleşen değişiklik gibi konulara değindi.

Küreselleşmenin altın çağının sona erdiğini belirten Singapurlu devlet adamı, ülkeler arasında yaşanan gerginliklerin yarattığı etkilerden bahsetti.

ABD ile Çin arasında uzun zamandır yaşanan gerilimi örnek gösteren Wong, ülkelerin tüm korumacılık ve yaptırımlara rağmen geri çekilmemiş olsalar bile işletmelerin çok fazla etkilendiğini açıkladı.

Hem kendi ülkesinin hem de Güneydoğu Asya Uluslar Birliği’nin (ASEAN) geri kalanının ABD ve Çin ile dengeli bir ilişki istediğini söyledi.

Küreselleşmenin Altın Çağı Bitti!

Daha önceki dönemlere dair örnekler veren Bakan Wong, ülkelerin birbirleriyle iş yapmak için dost olmalarına gerek olmasa bile yine de ticaret ve yatırımın ne kadar çok olursa, sorunların da o denli iyi çözüleceği inanışı olduğunu belirtti.

GCM Yatırım Banner

Fakat şu anda durumun çok farklı bir yere geldiğini, Soğuk Savaş’tan bu yana geçen 30 yılda küreselleşmenin altın çağının net bir şekilde sona erdiğini ve dünyanın çalışma şekli açısından yeni bir döneme girdiğini söyledi.

Bundan sonra çok daha büyük jeopolitik çekişmelerin yaşanacağını ifade eden Bakan, bu durumun normalleşmesi halinde dünyanın daha parçalı ve tehlikeli hale geleceğini sözlerine ekledi.

Singapur’un hem Çin hem de ABD ile çalışmaya devam edeceğini, şu an ilişkilerin iyi olmasının gelecek nesiller için de çok önemli olduğunu ifade etti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.