Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Singapur Ekonomisi Teknik Durgunluktan Kurtuluyor

Bugün yayımlanan verilere göre Singapur ekonomisi, yılın ikinci çeyreğinde yüzde 0,7 ile beklentinin üzerinde büyüme gösterdi.
Singapur Ekonomisi Teknik Durgunluktan Kurtuluyor
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Singapur ekonomisinin ikinci çeyrek verileri açıklandı. Ülkede gayri safi yurt içi hasıla (GSYİH), ön tahminlere göre yıllık bazda yüzde 0,7, çeyreklik bazda yüzde 0,3 oranında büyüdü. Reuters anketine katılan ekonomistler, önceki çeyreğe yüzde 0,3 ve yıldan yıla yüzde 0,6 büyüme bekliyordu.

Açıklanan veriler ülke ekonomisinin teknik bir durgunluktan kurtulduğunu gösterdi. Söz konusu dönemde imalat sektörü geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 7,5, bu yılın ilk çeyreğine göre yüzde 5,3 daraldı. Sektörün zayıf performansının, tüm ülkelerdeki üretim düşüşlerinden kaynaklandığı belirtildi.

İnşaat sektörü yıllık bazda yüzde 6,6 büyürken hem kamu hem de özel sektör inşaatlarındaki genişlemelerden destek bulduğu aktarıldı.

Hizmet sektörlerinden toptan ve perakende ticaret ile taşımacılık ve depolama sektörlerinde yüzde 2,6 artış olurken, önceki yüzde 0,7’lik küçülmenin ardından keskin bir toparlanmaya işaret etti.

Hizmet sektöründeki büyümeyi ağırlıklı olarak ulaşım ve depolama alanları destekledi. Bilgi ve iletişim, finans ve sigorta ve mesleki hizmetler sektörleri toplamı yıllık bazda yüzde 1,5 büyüdü. Bu sektördeki büyümeyi dijital çözümlere yönelik devam eden güçlü talebin desteklediği söylendi.

GCM Yatırım Banner

Singapur ekonomisi için yakın vadeli görünümün aşağı yönlü risklerle birlikte belirsizliği koruduğu, küresel finansal sistemdeki gizli kırılganlıkların önümüzdeki aylarda ortaya çıkması durumunda, tüketici ve yatırımcı güveninin daha fazla darbe alabileceği, bunun da ekonominin genelini olumsuz etkileyeceği aktarıldı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.