Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Singapur Düzenleyicisi Kripto Şirketlerinden Faaliyet Bilgisi İstedi

Kripto varlıklara yönelik düzenleme çalışması içinde olduğu bilinen Singapur Merkez Bankası, ilgili firmalardan bilgi talep etti.
Singapur Düzenleyicisi Kripto Şirketlerinden Faaliyet Bilgisi İstedi
Yorum

Kripto varlıkların düzenlenmesine yönelik çalışmalar pek çok ülkenin merkez bankası tarafından yürütülüyor. Bu ülkelerden birisi ise Singapur olmakta. Ülkenin para otoritesi, yasal çerçeve belirleme kapsamında faaliyet gösteren firmalara odaklanıyor.

Singapur Para Otoritesi (MAS), ülkede faaliyet gösteren kripto firmalarından, ticari faaliyetlerine dair bilgi göndermesini talep etti.

Merkez bankası, Singapur merkezli kripto hedge fonu Three Arrows Capital ve Singapur’a kayıtlı Terraforms Labs and Vauld’un çöküşünün ardından kripto düzenleme politikalarında değişiklik yapmaya hazırlanıyor.

Düzenleyici kurum geçtiğimiz ay, bazı dijital varlık şirketlerinden sahip olunan en büyük tokenler, en çok borç veren ve borç alan karşı taraflar, ödünç verilen miktar ve merkezi olmayan finans protokolleri aracılığıyla stake edilen en büyük tokenlar dahil olmak üzere bilgi talebinde bulundu.

Düzenlemelerin Kapsamı Genişletilecek

MAS Başkanı Ravi Menon, düzenlemelerin kapsamının daha fazla faaliyeti kapsayacak şekilde genişletileceğini bildirdi.

Singapur Para Otoritesi, lisans ve başvuru sahiplerinden, ödeme gücünü veya finansal, yasal, sözleşmeye dayalı veya diğer yükümlülüklerini yerine getirme kabiliyetini etkileyebilecek konular dahil olmak üzere, kuruluşun faaliyetlerini önemli ölçüde etkileyen olayları bildirmesini talep ediyor.

Toplanan Bilgiler Gizli Kalacak

Kurum ayrıca gizliliği gerekçe göstererek, bireysel firmalarla yapılan işlemlerin ayrıntıların paylaşılmayacağını açıkladı. Ülkede bugüne kadar, dijital ödeme hizmetleri sağlamak için 200’de fazla firma başvurdu. Düzenleyici yaklaşık 10 şirkete ise izin verdi.

MAS düzenlemelerin kara para aklama ve terörizmin finansmanı risklerinin yanı sıra teknoloji risklerine odaklandığını belirtti. Ülkede ayrıca Tether gibi stablecoin’lere yönelik düzenleme çalışmaları yürütülüyor.

MAS geçtiğimiz günlerde stablecoin’lere yönelik düzenleme öncesinde halk ile görüş alışverişi yapılacağını duyurmuştu.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu | 2023/1Ç Kar/Zarar %31.81/68.19%