Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Singapur’da Stablecoin Düzenlemesi Halka Sorulacak

Singapur'un mali denetleyicisi, son dönemde yaşanan gelişmelerin ardından stablecoin’lere odaklanıyor. Ayrıntılar haberde…
Singapur’da Stablecoin Düzenlemesi Halka Sorulacak
Yorum

Kripto paralar ve stablecoin’ler son dönemde düzenleyicilerin radarına girmeye başladı.
Singapur Para Otoritesi (MAS), stablecoin’lere yönelik bir düzenleyici rejimin esasını değerlendiriyor.

Mevcut yönergeler, Müşterinizi Tanıyın (KYC) ve Kara Para Aklamayı Önleme (AML) sorunlarına odaklanıyor. Stablecoin’lerle ilgili net bir düzenleyici çerçeve bulunmuyor.

MAS resmi portalında, Başkan Tharman Shanmugaratnam, Singapur’un parlamento üyelerinden birinin sorduğu bir soruya yazılı bir yanıt yayınladı.

Soruda, Singapurluların TerraUSD Classic (USTC) stablecoin ve Luna Classic (LUNC) tokeninin değerindeki son çöküşe maruz kalma derecesi ve MAS’ın benzer krizlerle mücadele etmek için aktif olarak önlemler alıp almadığı hakkında veri olup olmadığına yer verildi.

Shanmugaratnam, Terra çöküşünün kripto yatırımının yüksek risklerini gösterdiğini kabul etti, ancak ana akım finansal sistemi ve ekonominin önemli ölçüde etkilemediğini savundu.

Singapur’da Stablecoin’ler Araştırılıyor

Yetkili cevabında, MAS’ın stablecoin’ler için mevcut planlarını açıkladı. MAS’ın diğer kripto para birimlerinin yanı sıra sabit para birimlerinin düzenlenmesine yönelik yaklaşımını aktif olarak gözden geçirdiğini iddia etti.

MAS, sabit paraların belirli özelliklerine göre uyarlanmış düzenleyici bir rejimin esasını değerlendiriyor. Yanıtta önümüzdeki aylarda olası yönergeler hakkında halka danışma planından bahsedildi.

MAS’ın genel müdürü Ravi Menon, TerraForm Labs, Three Arrows Capital’de yaşanan çöküşler ile Singapur’daki kripto düzenlemesi arasındaki ilişkileri reddetti. Menon konuşmasında, düzenleyici odağın, kimlik doğrulamadan ziyade, kriptonun oluşturduğu daha nüanslı risklere doğru kaydırılması gerekliliğini vurguladı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu | 2023/1Ç Kar/Zarar %31.81/68.19%