Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Sınava Girecek Depremzede Öğrenciler için Özel Kurslar Başlıyor

Depremden etkilenen 8. ve 12. sınıf öğrencilerinin gireceği sınavlar için 510 noktada kurslar açıldı. Mart ayında başlayacak kurslara ilişkin Milli Eğitim Bakanlığı'ndan açıklama geldi.
Sınava Girecek Depremzede Öğrenciler için Özel Kurslar Başlıyor
HABER GİRİŞ

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer’in dün Adana’da yaptığı açıklamada, son sınıfta okuyan ve sınavlara girecek olan ortaokul ve lise öğrencileri için deprem bölgesinde özel kurs verileceğini duyurmasının ardından bugün bakanlıktan yazılı açıklama geldi.

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) açıklamasında, 6 Şubat tarihli Kahramanmaraş merkezli depremlerin ağır hasar yarattığı bölgelerde 8’inci ve 12’nci sınıf öğrencilerinin Liselere Geçiş Sistemi (LGS) ile Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) hazırlık süreci için destek noktaları kurulduğu aktarıldı.

Bu kapsamda afet bölgesinde toplam 510 destekleme ve yetiştirme kursları (DYK) açıldığı belirtilerek şöyle açıklama yapıldı:

“10 ilde 8. sınıflar için 305, 12. sınıflar için 205 DYK noktasında hazırlıklar tamamlandı. Kurslarda EBA TV’de ders anlatan ve ders kitabı yazarı olan öğretmenler görev yapacak. 71 ilde bulunan ölçme ve değerlendirme merkezleri de DYK’lerde gönüllü olarak görev alan öğretmenlere destek olacak.”

Kurs Noktalarının Konumu İnternet Adresinde Paylaşıldı

MEB açıklamasında, deprem bölgesinde kurulan DYK noktalarının internet adresine eklendiği ve harita üzerinden konum bilgisinin paylaşıma sunulduğu söylendi.

GCM Yatırım Banner

Konuya ilişkin açıklama yapan Bakan Mahmut Özer, eğitimin kesintiye uğradığı 10 ilde, “Her şart altında eğitime devam” sözü verdi.

Afet felaketinden etkilenenler için 416 psikososyal destek çadırı kurulduğunu, öğrencileri her açıdan desteklemek için tüm imkanların seferber edildiğini söyledi.

1 Mart Çarşamba Günü Kurslar Açılıyor

Bakan Özer yaptığı açıklamada, 1 Mart Çarşamba gününden itibaren kursların başlayacağını duyurarak şöyle konuştu:

“Bu hafta 10 il genelinde 393 lokasyonda dileyen tüm 8 ve 12. sınıf öğrencilerimiz için destekleme ve yetiştirme kursları açıyoruz. 1 Mart Çarşamba günü depremden etkilenen 10 ilimizde, 510 DYK eğitim noktasında kursları başlatıyoruz.”

Söz konusu illerdeki öğrenciler için ders kitapları ve yardımcı kaynakların da yeniden bastırıldığı söyleyerek, “Yaklaşık 11 milyon 820 bin 918 kitap ve yardımcı kaynağı da yine 1 Mart itibarıyla tüm öğrencilerimize ulaştıracağız. Emeği geçen tüm öğretmenlerimize şükranlarımı sunuyorum” diye ifadede bulundu.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın