Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Şimşek’ten Vergi Tahsilatı Açıklaması: Performans İyileşti

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, vergi tahsilatına ilişkin performansın iyileştiğini ve beklenenden daha iyi bir seviyenin görüldüğünü söyledi.
Şimşek’ten Vergi Tahsilatı Açıklaması: Performans İyileşti
HABER GİRİŞ

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, vergi gelirlerinin cari yıl tahsilat oranına ilişkin rakamları değerlendirdi. Sosyal medya hesabından paylaşımda bulunan Şimşek, tahsilat performansını iyileştirdiklerini söyledi.

2022 yılında yüzde 89,5 olan vergi gelirlerinin tahakkuk tahsilat oranının 2023’te 3,2 puan artarak yüzde 92,7’ye yükseldiğini vurgulayan Şimşek, çalışmalar kapsamında vergi ödemelerinin önemi ve zamanında yapılmamasının hukuki sonuçları hakkında borçluların bilgilendirildiğini söyledi.

Borçlarını ödemekte zorlananlara yasal çerçevede taksitlendirme yapıldığını sözlerine ekledi. Bakan Şimşek paylaşımının devamında, “Yürüttüğümüz çalışmalarımız sonucunda 2023 yılı bütçesinde öngördüğümüzden daha iyi bir gelir performansı gerçekleşti.” ifadelerini kullandı.

Gelir İdaresi Başkanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre 2023 yılında merkezi yönetim bütçe gelirleri yüzde 86,1 oranında artarak 5 trilyon 210 milyar TL, vergi gelirleri ise yüzde 91,2 oranında artarak 4 trilyon 501 milyar TL olarak gerçekleşti.

Bütçe gelirleri 2023 yılı bütçesinde öngörülen gerçekleşme tahminlerinin yüzde 5,7 üzerinde gerçekleşti. Açıklamada, cari yıl esas alınarak yapılan değerlendirmeye göre tahsilat tahakkuk oranının 2022’de yüzde 89,5, geçen yıl ise yüzde 92,7 olduğu belirtildi.

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.