Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Şimşek’ten Müjde! Finansal Okuryazarlık Dersleri Yolda

Bakan Şimşek, yatırımcıların finansal okuryazarlık konusunda bilinçlenmesinin önemine dikkat çekerek, bu seviyenin Türkiye'de artırılması gerektiğini belirtti. İşte detaylar;
Şimşek’ten Müjde! Finansal Okuryazarlık Dersleri Yolda
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek bugün Anadolu Ajansı (AA) muhabirine finansal okuryazarlıkla ilgili açıklamalarda bulundu. Yatırımcılar için finansal okuryazarlığın hayati önemine vurguda bulunan Şimşek, dünyada birçok ülkenin toplumsal finansal okuryazarlık bilincini artırmaya yönelik çabaları olduğunu ifade etti.

Finans teknolojisindeki hızlı değişim ve dönüşümün, yeni finansal enstrümanların ve ponzi sistemlerinin finansal bilgi sahibi olmanın ne denli kritik olduğunu gösterdiğini belirtti.

Ülkelerin kalkınma stratejileri açısından, iç tasarruf oranlarının artırılması ve bu tasarrufların finansal piyasalar aracılığıyla reel sektör firmalarına doğrudan aktarılmasının önemine dikkat çekti.

Bakan Şimşek, finansal eğitim ve okuryazarlığın yaygınlaştırılmasının bireysel yatırımcıların sağlıklı kararlar almasını sağlayacağını ve finansal piyasalara aktif katılımı teşvik edeceğini ileri sürdü.

Finansal Okuryazarlık Dersleri Verilecek

Türkiye’de finansal okuryazarlık seviyesinin artırılması gerektiğinin altını çizerek; kamu kurumları, sivil toplum örgütleri ve özel şirketlerin bu alandaki faaliyetlerinin dağınık olduğunu dile getirdi.

GCM Yatırım Banner

Mesleki ve teknik liselerde finansal okuryazarlık derslerinin seçmeli olarak okutulduğunu ancak ilköğretim düzeyinde eğitmen açığının bulunduğunu söyledi.

Mehmet Şimşek açıklamasında Finansal Okuryazarlık Portalı, Sermaye Piyasaları ve Finans Mesleki Teknik Anadolu Lisesi, Finans Akademisi ile ev hanımlarına yönelik eğitim gibi projelerin hayata geçirileceğini paylaştı.

Firmaların Tasarruf Yapma Farkındalığı Artırılacak

Finansal okuryazarlığın artırılmasıyla hane halkı ve firmaların tasarruf yapma farkındalığının artacağını ve düşük finansal okuryazarlık seviyesine sahip bireylerin risk yönetimi konusunda zorlandığını savunarak şöyle konuştu;

“Son yıllarda özellikle finansal okuryazarlık düzeyi düşük bireysel yatırımcıların foreks, kripto varlıklar ve borsa alanlarında yüksek kar beklentisiyle hareket ettiği ve yüksek risk aldığı gözleniyor. Tüyo ve duyum adı altında yanıltıcı ve yanlış yönlendirmelere karşı savunmasız kalan söz konusu yatırımcıların zarara uğradığı görülüyor.”

Bu kapsamda finansal okuryazarlık düzeyini yükseltmek için çeşitli projeler hayata geçirildiğini ve sermaye piyasalarında finansal okuryazarlık döneminin başlatıldığını belirtti.

Finansal Mesleki Teknik Anadolu Liseleri Kurulacak

Sermaye Piyasası Kurulu’nun (SPK) finansal eğitim çalışmalarında koordinatör kurum olarak görev aldığını söyleyen Şimşek, finansal okuryazarlık seviyesinin artırılmasına yönelik önemli projelerin uygulanacağını kaydetti.

Projeler doğrultusunda finansal okuryazarlık portalı ve finansal mesleki teknik anadolu liselerinin kurulacağının bilgisini verdi. Ayrıca bu kapsamda kadınlara yönelik eğitim çalışmalarının da devam edeceğinin altını çizdi.

Milli Eğitim Bakanlığı Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğü ile SPK arasında Sermaye Piyasaları ve Finans Mesleki Teknik Anadolu Lisesi açılmasına yönelik iş birliği protokolünün imza aşamasına geldiğine de dikkat çekti.

Mehmet Şimşek, “Bu liseyle sermaye piyasası ve finans alanında 4 yıl eğitim verecek, özel program ve proje uygulamalarla destekli, finans sektörüne yönelik nitelikli insan gücünün yetiştirilmesi amaçlanıyor.” ifadelerini kullandı.

KAYNAK: AA

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.