Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Şimşek’ten Enflasyon Açıklaması: En Zoru Geride Kaldı

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, TÜSİAD Yüksek İstişare Konseyi toplantısında açıklamalarda bulundu. Enflasyonda en zorun geride kaldığını vurguladı. Ayrıntılar haberde...
Şimşek’ten Enflasyon Açıklaması: En Zoru Geride Kaldı
HABER GİRİŞ

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, TÜSİAD Yüksek İstişare Konseyi toplantısında ekonomi gündemine ilişkin açıklamalarda bulundu. Bakan Şimşek, programın en temel hedeflerinden birinin sürdürülebilir büyüme olduğunu belirterek, net ihracat katkısının pozitife döndüğünü ve iç talebin makul düzeyde devam ettiğini vurguladı. İyi bir büyüme patikası ile karşı karşıya olduklarını ifade etti.

Cari açık konusunda ise yapısal dönüşüm ihtiyacına dikkat çeken Bakan, bunu endişe kaynağı olmaktan çıkartacaklarını belirtti. Mali disiplinin yeniden tesis edilmesinin önemini de dile getiren Şimşek, deprem hariç tutulduğunda açığın milli gelire oranının yüzde 1,6 olduğunu ve mali disiplinde bir sorun olmadığını belirtti.

‘Rezervler Artıyor KKM Daralıyor’

Bakan Şimşek, enflasyonla mücadelede Merkez Bankası’nın elini güçlendirecek adımlar atıldığını, kur riskini azaltarak borçlanmanın vadesini artırdıklarını söyledi. Uluslararası rezervlerdeki düzeltmeye de değinen Bakan, swap hariç net rezervlerin 61 milyar dolardan 18 milyar dolara çıktığını ve net rezervlerdeki düzelmenin 80 milyar dolar civarına ulaştığını kaydetti.

Kur Korumalı Mevduat’ın (KKM) 60 milyar doların altına indiğini ve Temmuz ayında KKM’den çıkışın hızlanacağını belirten Şimşek, Türkiye’nin risk priminde dramatik bir düşüş yaşandığını söyledi. Son bir yılda risk primindeki daralmanın 450 puan civarında olduğunu ve dış kaynağa erişimde sorun kalmadığını ekledi.

Şimşek: Enflasyonda En Zoru Geride Kaldı

Şimşek, rezervlerdeki artışın büyük kısmının vatandaşların ve şirketlerin TL’ye geçişinden kaynaklandığını belirtti. Enflasyonda en zorun geride kaldığını tutarlılığı olan güçlü bir program uyguladıklarını ifade eden Şimşek, enflasyonun gelecek ay yüzde 60 civarına ineceğini ve yıl sonunda yüzde 42’ye kadar toleranslarının olduğunu belirtti.

GCM Yatırım Banner

Bakan Şimşek, kamuda harcama disiplinine önem verdiklerini, bütün harcamaları gözden geçirdiklerini ve bazı programları kapatacaklarını ifade etti. Şimşek, vergide adalet ve etkinlik sağlamak amacıyla vergilendirilmemiş alan bırakmayacaklarını ve dar gelirlilere yük getirmeyeceklerini sözlerine ekledi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.