Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Şimşek’ten Dış Ticaret Açığına Yorum: Takvim Etkisiyle Arttı

Hazine ve Maliye Bakanı Şimşek, dış ticaret rakamlarını yorumladı. Açığın takvim etkisiyle arttığını söyledi. Detaylar haberde...
Şimşek’ten Dış Ticaret Açığına Yorum: Takvim Etkisiyle Arttı
HABER GİRİŞ

Ticaret Bakanlığı bugün Haziran’a ilişkin dış ticaret verilerini paylaştı. Söz konusu dönemde dış ticaret açığı yüzde 21,4 artarak 6,4 milyar dolara çıktı. Söz konusu verilerin ardından Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, sosyal medya hesabından değerlendirmede bulundu.

Bakan Şimşek, Haziran ayında dış ticaret açığının geçici olarak takvim etkisiyle arttığını belirtti. Geçen yılın aynı ayına göre 31 milyar dolar gerilediğini bildirdi.

Şimşek, “Bu yıl dış dengede önemli bir iyileşme sağlayacağız.” ifadelerini kullandı. Bunun kalıcı hale gelmesi için enerjide dönüşüm ve yeni sanayi politikasının kilit rol oynadığını ifade etti.

Hedefin cari açığı milli gelire oranının kalıcı olarak yüzde 2,5’in altına çekmek olduğunu bildirdi.

Bakan Şimşek, bugün Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanan enflasyon rakamlarını değerlendirdi.

GCM Yatırım Banner

Şimşek, yıllık 71,60 seviyesinde olan enflasyonu değerlendirerek dezenflasyon sürecinin başladığını açıkladı. Mevsimsel düzeltilmiş üç aylık hareketli ortalamanın yıllıklandırılmış değerini temsil eden enflasyon eğiliminin yıl sonu hedefiyle uyumlu olduğunu söyledi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın