Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Bütçe Rekor Açık Verdi! Bakan Şimşek Olumlu Yorumladı

Bakan Şimşek, 2023 yılı merkezi yönetim bütçe gerçekleşme sonuçlarına ilişkin olumlu değerlendirmelerde bulundu. Detaylar haberin içerisinde;
Bütçe Rekor Açık Verdi! Bakan Şimşek Olumlu Yorumladı
HABER GİRİŞ

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Anadolu Ajansı (AA) muhabirine 2023 yılı merkezi yönetim bütçe gerçekleşme sonuçlarına ilişkin açıklamalarda bulundu. Şimşek, 2023’teki deprem harcamaları hariç tutulduğunda bütçe açığının milli gelire oranının yüzde 1,7 ile Maastricht kriterinin de altında olduğunu söyledi.

Bütçe sonuçlarını, program hedeflerinin gerçekleştirilmesine ve mali disiplinin yeniden tesisine yönelik kararlılığın bir göstergesi olarak nitelendirdi.

Bütçe açığının Orta Vadeli Program (OVP) beklentilerinin yaklaşık 258 milyar lira altında olduğunu belirten Şimşek, bütçe açığının 1 trilyon 375 milyar lira olarak gerçekleştiğini bildirdi.

Bütçe Açığında Olumlu Görünüm

Bakan Şimşek, bütçe açığının milli gelire oranınınsa yüzde 6,4 olduğunu ve bunun OVP öngörülerinin 1 puan altında yüzde 5,4 seviyesinde gerçekleştiğini dile getirdi. Deprem harcamaları hariç tutulduğunda ise bu oranın yüzde 1,7 olarak gerçekleştiğini vurguladı.

Türkiye’nin bütçe açığındaki olumlu görünümünde gelir tahsilatındaki artışın etkili olduğuna işaret etti. Gelir performansındaki artışın ise etkili vergi denetimleri, kayıt dışı ekonomiyle mücadele ve tahsilatı hızlandırma çalışmaları sayesinde olduğunu savundu.

GCM Yatırım Banner

Bütçe açığını azaltmak için yürütülen çalışmalardan da bahseden Şimşek, borçlularla birebir irtibata geçildiğini ve borçlarını ödemeleri için gerekli bilgilendirmelerin yapıldığını kaydetti.

Tek seferde ödeme yapamayacak durumda olanlara taksitlendirme imkanı sağlandığını dile getirerek, ödemelerde sorun yaşayan borçlular hakkında icra işlemlerinin yapıldığına vurguda bulundu.

Deprem Harcamaları 950 Milyar Liraya Ulaştı

Depreme yönelik harcamalardan da bahseden Şimşek, 762 milyar liralık öngörülen harcamanın yıl sonunda 950 milyar lira seviyesine ulaştığını bildirdi.

Deprem harcamalarının milli gelire oranının yüzde 3,7 olduğuna dikkat çekerek, geçici nitelikteki bu harcamaların hariç tutulmasıyla bütçe açığının milli gelire oranının yüzde 1,7 olduğunu aktardı.

Bakan Şimşek, bütçe sonuçlarının program hedeflerinin gerçekleştirilmesine ve mali disiplinin tesis edilmesine yönelik kararlılığı gösterdiğinin de altını çizdi.

KAYNAK: AA

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.