Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Şimşek’in Yeni Odağı İspanyol Yatırımcılar

Hazine ve Maliye Bakanı Şimşek, TCMB Başkanı Erkan ile yurt dışındaki yatırımcı odaklı toplantılarını İspanya ile sürdürecek. Detaylar haberin içerisinde;
Şimşek’in Yeni Odağı İspanyol Yatırımcılar
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Seçimlerin ardından değişen yönetim kadrosuyla ekonomi dümeninin başına geçen Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, o günden bu yana birçok ülkeye yatırımcı odaklı ziyaretler düzenledi. Şimşek’in yeni rotasının ise İspanya olduğu öğrenildi.

Anadolu Ajansı’nın (AA) haberine göre Şimşek, yurt dışındaki yatırımcı odaklı toplantılarını Avrupa Birliği (AB) Dönem Başkanı İspanya ile sürdürecek. Başkent Madrid’deki temaslarında ise Şimşek’e Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Hafize Gaye Erkan’ın eşlik edeceği bildirildi.

Şimşek ve Erkan’ın 14-15 Aralık’ta düzenlenecek yatırımcı toplantıları ve konferansına katılacağı paylaşılırken, Şimşek’in toplam cirosu 600 milyar euroyu aşan 80’in üzerinde İspanya merkezli küresel şirketin üst düzey yöneticisiyle buluşacağı kaydedildi.

Görüşmelerde Erkan’ın da yer alacağına dikkat çekilerek, Şimşek’in 2 trilyon doları yöneten 30’un üzerinde banka ve fon yöneticisiyle de bir araya geleceği vurgulandı.

Şirketlerin Güçlü Olduğu Pazarlardaki Fırsatlar Ele Alınacak

Türk-İspanyol şirketlerinin üçüncü ülkelerde iş birliği yapmasına ilişkin konuların ele alınacağı ziyarette, her iki ülke şirketlerinin güçlü olduğu pazarlardaki fırsatların değerlendirileceği belirtildi.

Şimdi Kayıt Olun

Bunun Türk şirketlerinin Latin Amerika, İspanya şirketlerinin ise Türk Cumhuriyetleri ve Kafkaslarda daha fazla iş yapmasının önü açılacağına dikkat çekildi.

Şimşek’in ziyareti kapsamında İspanya Ekonomi, Ticaret ve İşletmeden Sorumlu Birinci Başkakan Yardımcısı ve Bakanı Nadia Calvino Santamaria ile görüşeceğinin bilgisi verildi. Ayrıca İspanya Merkez Bankası ve Basel Bankacılık Denetleme Komitesi Başkanı Pablo Hernandez de Cos ile de görüşme yapacağı eklendi.

İspanya ziyareti, ülkenin AB dönem başkanlığını yürütüyor olması sebebiyle önem taşıyor. İspanya, Türkiye’nin AB üyelik sürecini destekleyen ülkeler arasında bulunuyor.

KAYNAK: AA

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2023/4Ç Kar/Zarar %36.13/63.87%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.