Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Şimşek’in Yatırımcı Odaklı Yeni Rotası Londra

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek'in gelecek hafta Birleşik Krallık'ın başkenti Londra'da yatırımcılarla bir araya geleceği öne sürüldü. İşte detaylar;
Şimşek’in Yatırımcı Odaklı Yeni Rotası Londra
HABER GİRİŞ

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in Londra’da yatırımcılarla buluşacağı açıklandı. Londra merkezli haber ajansı Reuters’a beş bankacı tarafından yapılan açıklamaya göre Şimşek, 3-4 Ekim tarihleri arasında Londra’da toplantı düzenleyecek.

Yorum talebine karşı TCMB’nin konuya ilişkin açıklama yapmadığını kaydeden Reuters, Şimşek’i son derece saygın bir politikası olarak tanımladı.

Haberde, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın alışılmışın dışındaki ekonomi politikalarının 2021’de döviz krizine yol açmasının ardından Şimşek’in Haziran’da Erdoğan tarafından pivot görevine atandığı belirtildi.

Ayrıca Şimşek’in geçen hafta New York’ta yatırımcılarla buluştuğu anımsatılarak, göreve gelmesinin ardından Körfez ülkelerindeki yatırımcılarla da bir araya geldiği eklendi.

Şimşek Yıl Sonuna Kadar Asya’daki Yatırımcılarla da Görüşecek

Yıl sonuna kadar Asya’daki yatırımcılarla da benzer görüşmelerde bulunması bekleniyor. Yatırımcı toplantıları ve Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) hükümetinin bu ayın başlarında açıkladığı orta vadeli program (OVP) ile yıllardır süren yabancı yatırım çıkışını tersine çevrilmesinin hedeflendiği öngörüldü.

GCM Yatırım Banner

Reuters, Türkiye’nin enflasyonundaki yükselişe rağmen düşen faiz oranları sebebiyle yabancı yatırımcıların son beş yılda Türkiye’den büyük oranda uzaklaştığına işaret etti.

Ancak Merkez Bankası’nın Haziran’daki yeni ekonomi atamalarından bu yana faiz oranlarının 2.150 baz puan arttığını anımsattı.

Türkiye’nin ekonomi dümenindeki yetkililerin bütçe açıklarını sınırlamak için vergileri artırdığı de hatırlatıldı. Ayrıca yetkililerin iç talebi soğuttuğu, maliyetli amortisman korumalı mevduat planını geri almaya başladığı ve olası bir cari açık krizini önlemek için döviz rezervlerini artırdığı eklendi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın