Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Şimşek’in Vatandaşa Tavsiye Ettiği Platform Açıldı

Merakla beklenen Finansal Okuryazarlık Platformu açıldı. Bakan Mehmet Şimşek, platformu vatandaşlara tavsiye etti. Detaylar haberde...
Şimşek’in Vatandaşa Tavsiye Ettiği Platform Açıldı
HABER GİRİŞ

Vatandaşın finansal okuryazarlık bilinci artırmak için uzun zamandır konuşulan platform hayata geçti. Her kesime finansal konularda temel bilgileri vermek için oluşturulan Finansal Okuryazarlık Platformu açıldı.

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, tanıtım toplantısında yaptığı konuşmada “Sermaye Piyasası Kurulumuzun (SPK) Finansal Okuryazarlık Platformu’na uğrayın ve eğitim alın.” uyarısında bulundu.

SPK ve Milli Eğitim Bakanlığı’nın, finansal okuryazarlığın müfredata temel bir alan olarak konulması hususunun çalışıldığını bildirdi.

Bakan Şimşek, borsada 8,6 milyon ve sermaye piyasalarında işlem yapan 12 milyon kişi olduğunu hatırlattı. Bunların önemli rakamalar olduğunu belirterek yatırımcı sayısının 2020’de 1,9 milyon kişi olduğunu ve şu anda çok ciddi artış olduğunu kaydetti.

Platform hakkında konuşan Şimşek, çok kapsamlı olduğuna işaret ederek, “Erişim hususunda biraz özgün bir platform. Dolayısıyla mutlaka vatandaşlarımıza tavsiye ediyorum. Çok basit gerçekten, çok kullanışlı ve verdiğimiz kararları daha sağlıklı vermemize yardımcı olacak bir platform.” açıklamasında bulundu.

GCM Yatırım Banner

Türkiye’de öncelikle enflasyonun düşük tek haneye indirilmesi gerektiğini belirtti. Enflasyonun tek haneye indirildiğinde sermaye piyasalarının çok daha güçlü şekilde ön plana çıkacağını kaydetti.

Borsanın oyun alanı olmadığına dikkat çeken Şimşek, buranın yatırım yapılan bir alan ve platform olduğunu, analize dayalı değerlendirmeler üzerinden kararların verilmesi gerektiğini ifade etti. Kolayca para kazanma yollarının genelde tehlikeli ve riskli olduğuna işaret etti.

Platforma https://finansalokuryazarlik.spl.com.tr/ internet sitesinden ulaşabilirsiniz.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın