Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Şimşek: Yurt Dışı Finansmanları Rezervlere Olumlu Yansıdı

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Gaziantep Horasis Toplantısı’na katılarak Türkiye ekonomisine ilişkin dikkat çekici açıklamalarda bulundu. Detaylar haberde;
Şimşek: Yurt Dışı Finansmanları Rezervlere Olumlu Yansıdı
HABER GİRİŞ

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Gaziantep Horasis Toplantısı’nda Türkiye ekonomisine ilişkin açıklamalarda bulundu. Şimşek konuşmasında, ekonominin makro zorlukları ve çözüme yönelik politikaları ile Türkiye’deki yatırım fırsatlarını dile getirdi.

Enflasyonla mücadelenin en önemli öncelik olduğuna işaret eden Şimşek; mücadelede ticaret ortaklarının zayıf büyümesi, uzun süre yüksek seviyede kalacak küresel faizler, artan enerji fiyatları ile güçlü doların karşılaşılan küresel zorluklar olduğunu vurguladı.

Deprem Harcamaları Bütçe Dengesinde Bozulmaya Yol Açtı

Dezenflasyon için sıkı para politikası ile seçici kredi ve miktarsal sıkılaştırma gibi adımların devreye alındığını anımsatarak, deprem harcamalarının bütçe dengesinde geçici bozulmaya yol açtığını belirtti.

Mali disiplin tesis edilerek kamu mali dengesinin iyileştirilmesinin önemine vurguda bulunan Şimşek, “Mali disiplini yeniden sağlayacak gelir ve harcama politikaları uygulamaya alındı. Program dönemi sonunda bütçe açığının yüzde 3 olan Maastricht Kriterinin altına gerçekleşmesi hedeflenmektedir.” dedi.

Türkiye’nin borçluluk seviyesinin düşük olduğunu ve kamu borçluluğunun düşük seviyesinin deprem kaynaklı büyük bir harcamayı karşılayabilecek imkan oluşturduğunu ileri sürdü.

GCM Yatırım Banner

Büyümenin Kompozisyonunda Dengelenme İhtiyacı Var

Türkiye’nin yüzyıllık büyüme ortalamasının yüzde 4,8, son 20 yıllık ortalamasınınsa yüzde 5,4 seviyesinde olduğuna işaret eden Şimşek, son dönemde büyümenin kompozisyonunda yeniden dengelenme ihtiyacı oluşturduğunu belirtti.

Artan turizm gelirlerine rağmen son dönemde güçlü iç talep ve yüksek altın ithalatı cari işlemler açığını olumsuz etkilediğini kaydederek, yeniden dengelenme ve normalleşmesi beklenen altın ithalatı ile cari açıktaki iyileşmenin gözleneceğini ekledi.

Yabancı Yatırımcının İlgisi Arttı

Türkiye’nin doğal gaz ve petrol üretim potansiyelinin gelecek dönemde enerji ihtiyacının önemli bir kısmını karşılar hale geleceğine de dikkat çekti.

Son dönemde yatırımcı odaklı küresel ziyaretlerde bulunan Şimşek, Türkiye’ye yönelik yabancı yatırımcının ilgisinin arttığını dile getirdi. Yurt dışından sağlanan finansmanın uluslararası rezervlere olumlu yansıdığına işaret etti.

Para ve Maliye Politikası Yapısal Reformlarla Desteklenecek

Para ve maliye politikasındaki uygulamaların gelecek dönemde kapsamlı yapısal reformlarla destekleneceğini ileri sürdü.

Türkiye’nin uluslararası ticarete elverişli merkezi konumuna dikkat çeken Bakan Şimşek, “Büyük iç pazarı, genç ve dinamik nüfusu, nitelikli ve rekabetçi iş gücü, liberal yatırım ortamı ve tamamlanmış lojistik altyapısı ile yatırımcılar açısından oldukça cazip bir ülkedir.” ifadelerini kullandı.

Türkiye’nin sahip olduğu bu potansiyelin önemli fırsatlar oluşturduğunun da altını çizdi.

KAYNAK: AA

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.