Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Şimşek Talimatı Verdi: Türk Eximbank için Sermaye Artırım Kararı

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, ihracatın desteklenmesi amacıyla Türk Eximbank’ın sermayesinin artırılması talimatı verdi. Detaylar şöyle...
Şimşek Talimatı Verdi: Türk Eximbank için Sermaye Artırım Kararı
HABER GİRİŞ

Ekonomi yönetimi tarafından ihracatın desteklenmesine yönelik yeni adımlar atılmaya devam ediliyor. Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Türk Eximbank’ın sermaye yapısının güçlendirilmesi ve ihracatçıların finansman imkanlarının artırılmasına yönelik adımlara ilişkin açıklamalarda bulundu.

Bakan Şimşek ihracatın desteklenmesi kapsamında, finansmana erişimi güçlendirmek için Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) kaynaklı günlük reeskont kredi limitinin 10 kat artışla 3 milyar liraya yükseltildiğini anımsattı. Bu limitlerde ihtiyaca göre artışın süreceğini vurguladı.

Daha önce Türk Eximbank’ın iki kez sermayesinin artırıldığını vurgulayan Şimşek, yeni bir karar aldıklarını açıkladı.

Ticaret Bakanı Ömer Bolat ile istişare ettiklerinin bilgisini veren Şimşek, “İhracatçımıza nefes olan Türk Eximbank’a son 7 ay içinde üçüncü kez sermaye artırımı yapılmasına yönelik çalışmaları başlattık, en kısa zamanda sonuçlandıracağız.” ifadelerini kullandı.

Türk Eximbank’ın geçen yıl ihracatçılara 19,6 milyar doları nakdi kredi ve 22,4 milyar doları alacak sigortası ve garanti olmak üzere 42 milyar dolar destek verdiğini, bu yıl da ihracatçılara 50 milyar dolar destek sağlamayı hedeflediğini belirtti.

GCM Yatırım Banner

Ekonomide Nihai Hedef Yatırım ve İstihdam

Bakan Şimşek ekonomi programının nihai hedefinin nitelikli yatırım ve istihdam olduğunu vurgulayan Bakan Şimşek, ihracat temel önceliği doğrultusunda bu alanı desteklemeye devam edeceklerini söyledi.

Yüksek ve sürdürülebilir büyümeyi de net ihracatın büyümeye katkısını artırarak sağlamayı hedeflediklerini aktaran Şimşek, “İhracatımızın büyümeye katkısını artırmak, dengeli ve sürdürülebilir yüksek büyüme hedefimize ulaşmak için ne gerekiyorsa yapacağız. Ülkemizin ihracat odaklı büyüme hedefi doğrultusunda hükümetimizin ihracata verdiği destekler artarak devam edecek.” açıklamasında bulundu. (AA)

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.