Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Şimşek Öncelikli Finansman Sözü Verdiği Grubu Açıkladı

Sıkılaşma politikalarını tercih eden Bakan Şimşek’ten finansmana erişim zorluğu yaşayan ihracatçılar için destek açıklaması geldi. Detaylar haberde;
Şimşek Öncelikli Finansman Sözü Verdiği Grubu Açıkladı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Türkiye’de hayata geçirilecek yatırımlara öncelik veren Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’ten ihracatçılar için yeni uygulama müjdesi geldi. Bakan Şimşek, ihracatçıların Türk Eximbank kredilerine ulaşımında yeni bir dönemi başlattıklarını söyledi.

AA muhabirine değerlendirmede bulunan Şimşek, “Türk Eximbank, katma değerli ve yüksek teknolojili ihracat yapan firmaların finansman sorunlarını çözme amacıyla, teminat mektubunun yanı sıra farklı teminat türleriyle kredi kullandırılmasını sağlayacak” diye ifadede bulundu.

Faiz artışı kararlarından sonra ihracatçıların finansmana ulaşımının zorlaştığının farkında oldukları mesajını verdi. Bu nedenle Türk Eximbank’ın sermayesinin Temmuz ayında yüzde 49 artışla 20,6 milyar liraya çıkarıldığına atıf yaptı.

Finansman desteğinden faydalanacak olan firmalar arasında ise ayrıma giden Şimşek, yüksek katma değerli üretimde bulunanlara dikkat çekti.

Özellikle yüksek teknolojili ihracat yapan firmaların söz konusu uygulamadan daha etkin yararlanabileceğini söyledi.

GCM Yatırım Banner

Yapay Zeka Sistemleri ile Yakın Takip Yapılıyor

Konuşmasında çeşitlenen teminat yapısından kaynaklı doğabilecek olan ilave risklerin de yakından takip edileceğini söyleyen Şimşek, bunun için yapay zeka destekli erken uyarı modellerinin kurulduğunu belirtti.

Ayrıca kredi izleme mekanizmalarının da devrede olduğuna dikkat çekerek, “Böylece Türk Eximbank, uluslararası iyi uygulamalardan birini daha hayata geçirmişti. Türk Eximbank, stratejik dönüşüm program kapsamında, önümüzdeki dönemde de yeni ürün ve uygulamalarla vermiş olduğu hizmetin hız ve kalitesini artırarak Türk ihracatçısına daha fazla destek olmaya devam edecektir” dedi.

Mehmet Şimşek X Açıklama 13-11-2023
Kaynak: X/memetsimsek

İhracatçılara verilen finansman desteği haberine sosyal medya hesabından açıklama yapan Bakan Şimşek, ihracatçıları desteklemek için ‘ne gerekiyorsa yapmaya devam’ sözü verdi. (AA)

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.