Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Şimşek Konut Alımı için Enflasyonda Tek Haneyi İşaret Etti

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, enflasyon tek haneye indirildiğinde daha rahat konut alınabileceğini söyledi. Detaylar geliyor...
Şimşek Konut Alımı için Enflasyonda Tek Haneyi İşaret Etti
HABER GİRİŞ

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, İstanbul’un Bahçelievler ilçesindeki bir otelde düzenlenen Güneydoğu Sofrası İstanbul Buluşması programında açıklamalarda bulundu. Bakan Şimşek, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan liderliğinde son 20 yılda her alanda büyük bir ilerleme sağlandığını, ekonomik sorunların farkında olduklarını, bunu çözmek için geçen yılın Eylül ayında kapsamlı bir program açıkladıklarını anımsattı.

Esnafın, emeklinin, işçinin ve asgari ücretlinin sorunların bildiklerini ve bu sorunları geçmişte çözdüklerini belirten Şimşek, “Türkiye’yi hızlı bir şekilde kalkındırdık. Altyapısını iyileştirdik, eğitimine yatırım yaptık, sağlığına yatırım yaptık, ekonomimizi büyüttük. Son yıllarda dünyada da Türkiye’de de enflasyon önemli bir sorun. Ortaya koyduğumuz programla biz tekrar enflasyonu tek haneye indireceğiz.” diye konuştu.

Şimşek: AK Parti Öncesinde Konut Kredisi Azdı

Şimşek, enflasyon tek haneye indirildiğinde vatandaşların çok daha rahat bir şekilde konut alabileceklerini, çünkü konut kredisi alabileceklerini vurguladı. AK Parti hükümetleri öncesinde konut kredisinin yok denecek kadar az olduğunu, daha sonra enflasyon tek haneye inince krediye erişimin arttığını sözlerine ekledi.

Bakan Şimşek, enflasyonu tekrar tek haneye indireceklerini belirterek, imkanların faiz yerine yatırıma ve hizmete gitmesini istediklerini söyledi.

Önlerinde kolay olmayan bir süreç olduğunu söyleyen Şimşek, “Sabırla biz programımızı uygulayacağız ve bu program başarılı olacak. Bu program sayesinde sorunlarımızı çözme imkanı olacak. Gerçekten de program çalışıyor.” diye konuştu.

GCM Yatırım Banner

Şimşek konuşmasının devamında, 2024-2026 dönemini kapsayan Orta Vadeli Program’a işaret ederek, büyümede, işsizlik oranında, enflasyonda ve bütçe açığında hedeflerini 2024’te, 2025’te ve 2026’da tutturacaklarını söyledi. (AA)

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.