Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Şimşek Gözetiminde Türkiye’nin Gıda Gündemi Tartışıldı

Hazine ve Maliye Bakanı Şimşek'in liderliğinde Türkiye'nin gıda gündemi, önemli kararların alındığı bir toplantı ile bugün masaya yatırıldı. İşte detaylar;
Şimşek Gözetiminde Türkiye’nin Gıda Gündemi Tartışıldı
HABER GİRİŞ

Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından Gıda ve Tarımsal Ürün Piyasaları İzleme ve Değerlendirme Komitesi toplantısına ilişkin açıklama yapıldı. Toplantının Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in ev sahipliğinde gerçekleştiği bildirildi.

Toplantıya Şimşek’in yanı sıra Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı, Ticaret Bakanı Ömer Bolat, Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanı İbrahim Şenel ve ilgili kurum temsilcilerinin katıldığı kaydedildi.

Gıda Komitesi’nin daha önce aldığı kararlarda gelinen aşama ve çalışmaların değerlendirildiği toplantıda, küresel ve yurt içi tarımsal emtia ve gıda fiyatlarında yaşanan son gelişmelerin ele alındı. Ayrıca, 2023 yılı tarımsal üretimi ve 2024 beklentileri görüşüldü.

2023’te kırmızı ve beyaz et ile sebze ve meyve fiyatlarında gerçekleşen artışların sebepleri tartışılan toplantıda, tüketicilerin fiyat artışlarından asgari seviyede etkilenmelerine yönelik tedbirler ve sonuçlar tartışıldı.

Türkiye’nin Gıda Arz Güvenliği Tehdit Altında Değil

Ülkede hayvansal ve bitkisel ürünlerde tüketim talebini karşılamak için yeterli üretim ve stok seviyelerinin olduğu vurgulandı. Gıda arz güvenliğini tehdit eden herhangi bir durumun bulunmadığına da dikkat çekildi.

GCM Yatırım Banner

Gıda kaybı ve israfının önlenmesine yönelik eylemler için ise bir teknik çalışma grubu oluşturuldu.

İlgili kurumların etkin koordinasyonuyla, tarımsal üretimin sürdürülebilirliği ve gıda sektöründe istikrarlı bir arz ve fiyat oluşumunun sağlanması amacıyla çalışmalara kararlılıkla devam edileceği ifade edildi.

Tarımsal üreticilerin ve tüketicilerin korunması ile 2024 yılında gıda fiyatlarında istikrarın sağlanması amacıyla çeşitli araçların etkin bir şekilde kullanılmasına karar verildi.

Söz konusu toplantıda, piyasa mekanizmalarının sağlıklı işlemesini engelleyen, haksız kazanç sağlamaya yönelik girişimlere müsamaha gösterilmeyeceğinin de altı çizildi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.