Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Şimşek: Enerjide Dışa Bağımlılık Azalıyor Arz Güvenliği Güçleniyor

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Türkiye'nin enerji alanında dışa bağımlılığının azaldığını ve arz güvenliğinin güçlendiğini söyledi. Detaylar haberde...
Şimşek: Enerjide Dışa Bağımlılık Azalıyor Arz Güvenliği Güçleniyor
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Uluslararası Enerji Ajansı Başkanı Fatih Birol ile görüşmesi hakkında sosyal medya hesabından açıklamada bulundu. Bakan Şimşek, “Uluslararası Enerji Ajansı Başkanı Sn. Dr. Fatih Birol’u Bakanlığımızda ağırlamaktan memnuniyet duyduk.” açıklamasında bulundu.

İş dünyasının önde gelen temsilcilerinin de katılımı ile toplantı gerçekleştirdiklerini belirtti.

Söz konusu toplantıda küresel enerji piyasalarındaki son eğilimleri, yenilenebilir ve temiz enerjide Çin’in artan ağırlığını, COP28’de çizilen çerçeveyi ve Avrupa Birliği’nin Sınırda Karbon Düzenleme Mekanizması gibi konuları ele aldıklarını dile getirdi.

“Enerjide Dışa Bağımlılık Azalıyor, Arz Güvenliği Güçleniyor”

Enerji alanındaki paradigma değişimlerine hazır olmayı çok önemsediklerini dile getiren Şimşek, “Enerji verimliliği ve yenilenebilir enerjide oldukça büyük bir potansiyelimiz var.” dedi.

Söz konusu potansiyelin en iyi şekilde kullanıldığını, enerjide dışa bağımlılığın azaldığını ve arz güvenliğinin güçlendiğini dile getirdi.

GCM Yatırım Banner

Hedefin, Türkiye’nin bu alanda rekabet gücünü artırmak ve 2053 yılında net sıfır emisyona ulaşmak olduğunu söyledi.

Orta Vadeli Program (OVP) kapsamında makrofinansal istikrarı sağlamanın yanında yapısal dönüşüme de büyük önem verdiklerini aktardı.

Bu çerçevede mali disiplin tesisi ile oluşturulacak alanın, yeşil ve dijital dönüşümde hedeflerine ulaşılmasını kolaylaştıracağını bildirdi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.