Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Şimşek Deprem Bağışlarının Nasıl Kullanılacağını Açıkladı

Kahramanmaraş merkezli depremlerin üzerinden bir yıl geçti. Bakan Şimşek, bir yıl sonra hayata geçirilecek olan deprem fonuna dair güncel gelişmeleri paylaştı.
Şimşek Deprem Bağışlarının Nasıl Kullanılacağını Açıkladı
HABER GİRİŞ

2023 yılının 1,37 trilyon liralık rekor açıkla kapanmasında gerekçe gösterilen depremler için kurulan Afet Yeniden İmar Fonu’nu içeren yönetmelik Resmi Gazete’de yayımlanıp yürürlüğe girmesi için Cumhurbaşkanlığı imzasına sunuldu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzası beklenirken, Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’ten 2023’te yasalaşan kanunla altyapısı oluşturulan deprem fonu hakkında açıklama geldi. Bakan Şimşek, deprem fonunun hayata geçirilmesi için son aşamaya geçildiği bilgisini verdi.

Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) tarafından afet bölgesi ilan edilen bölgelerde altyapı ve üstyapı çalışmaları ile imar işlemleri için gerekli kaynakların sağlanma amacıyla söz konusu fonun kurulduğunu söyledi.

Fonu oluşturan kaynaklar içinde yurt dışı ve içinden gelen bağışların olduğunu açıklayarak, ”Her nevi nakdi bağış, yardım, hibe ve tahvil dahil krediler ile bütçeye bu amaçla konacak ödenekten oluşacak” dedi.

Özellikle geçen yıl Şubat ayında meydana gelen ve tüm dünyayı seferber eden Kahramanmaraş merkezli depremlerin ardından Türkiye’ye aktarılan bağışların kanunda belirtilen amaçlar doğrultusunda kullanılacağını ifade etti.

GCM Yatırım Banner

Afet Yeniden İmar Fonu’nun Hazine ve Maliye Bakanlığı’na bağlı olacağını belirterek, yönetim kurulunda Enerji ve Tabii Kaynaklar, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği, Tarım ve Orman, İçişleri ile Ulaştırma ve Altyapı bakanları ile Strateji ve Bütçe başkanının bulunduğunu kaydetti.

Şimşek, “Fon bağımsız denetim standartlarına uygun olarak denetlenecek, ayrıca Sayıştay denetimine de tabi olacaktır. Bu çerçevede, belirlenen amaçlar doğrultusunda ilgili kurumlarımızla yakın iş birliği içerisinde çalışmalarımız devam edecek” diye ekledi. (AA)

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın