Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Şimşek: AIIB’den 4 Milyar Dolar Finansman Sağlandı

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Asya Altyapı Yatırım Bankası'nın yıllık toplantısına ilişkin olarak, sosyal medya hesabından açıklamada bulundu.
Şimşek: AIIB’den 4 Milyar Dolar Finansman Sağlandı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Asya Altyapı Yatırım Bankası’nın (AIIB) yıllık toplantısına katıldı. Bakan Şimşek resmi sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, bankanın kuruluşundan bu yana üyelerine toplamda 43,6 milyar dolar finansman sağladığını söyledi.

Türkiye’nin ise 4 milyar dolar finansman ile bu imkandan en fazla yararlanan ikinci ülke konumunda olduğunu açıkladı. Yıllık toplantı kapsamında AIIB Başkanı ve Maliye Bakanları ile ikili görüşmeler yapma fırsatı bulduklarını söyledi.

Bu yılki toplantının temasının “Sustainable Growth in a Challenging World” ve “Zorlu Bir Dünyada Sürdürülebilir Büyüme” olduğunu belirten Şimşek, bu konuda Türkiye’de atılan adımlar ve çok taraflı kalkınma bankalarının yapması gerekenleri dile getirdiklerini belirtti.

Küresel ölçekte altyapı yatırımlarının finansman açığının özel sektör devreye girmeden kapanmasının mümkün görünmediğini, çok taraflı kalkınma bankalarının bu alana odaklanarak yeni finansal araçlar geliştirmesi gerektiğinin çok önemli olduğunu söyledi.

Ayrıca ülkelerin ihtiyaçlarına cevap verme kapasitelerini artırmasının da önemine dikkat çekti.

GCM Yatırım Banner

Bakan Şimşek, paylaşımında “Organizasyonun ev sahibi olan dost ve kardeş ülke Mısır’ın Maliye Bakanı Sayın Mohamed Maait’e misafirperverlikleri için ayrıca teşekkür ediyorum.” ifadesine yer verdi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın