Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Şili’de Çalışma Saatlerine Dair Radikal Değişiklik Yolda!

Gabriel Boric liderliğindeki Şili hükümeti, çalışma saatlerini azaltmak için yeni bir yasa tasarısı hazırladı. Detaylar haberde;
Şili’de Çalışma Saatlerine Dair Radikal Değişiklik Yolda!
Son Güncelleme: 
Yorum

Şili Devlet Başkanı Gabriel Boric, Salı günü yaptığı açıklamada, ülkedeki çalışma saatlerini azaltacak ve kampanya vaadini yerine getirecek bir yasa tasarısını geçirme çabalarını canlandırdığını duyurdu. Buna göre ülkede çalışma süresi haftalık 45 saatten 40 saate düşürülecek.

Çalışma süresini beş yıl içinde 40 saate düşürmeyi hedefleyen yasa tasarısı, 2017 yılında dönemin milletvekili ve şimdiki hükümet sözcüsü Camila Vallejo tarafından sunulmasından bu yana askıda kalmıştı.

Geçmiş dönemde 2019 yılında Meclis’ten geçirilen yasa, Senato’da durdurulmuştu.

Tasarıya “Aciliyet” Verildi

Boric ilgili tasarıya “aciliyet” vererek bu konuda kararlı olduklarını gösterdi.

Şili anayasasında bu hüküm, Cumhurbaşkanı tarafından zorunlu kılındığında milletvekillerini bir yasa tasarısını değerlendirmeye zorlayan bir hüküm olarak biliniyor.

Boric: Bu İyileştirmeler Şart

Boric, Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda düzenlenen törende yaptığı konuşmada “Bu iyileştirmeler, bizi daha adil olan yeni bir Şili’ye yaklaştırmak için şart” ifadelerini kullandı.

Bu hamleyle birlikte milletvekilleri, Boric hükümeti tarafından yapılması istenen bir dizi değişikliği tartışacaklar.

Çalışma saatlerindeki azalma tartışmalarında, toplu taşıma sürücüleri ve ev işçileri gibi özel kategorilerdeki çalışanları da kapsayacak şekilde genişleten bir revizyon da dahil olmak üzere çeşitli konu başlıkları değerlendirilecek.

Boric, tasarının her iki yasama meclisi tarafından mümkün olan en kısa sürede oylanıp onaylanmasını beklediğini söyledi.

Merkez sol hükümet, dünyanın en büyük bakır üreticisinin ekonomisinin yavaşladığı ve pandemi sonrası hızlı bir toparlanmanın ardından güçlü enflasyonist baskılarla karşı karşıya olduğu bir dönemden geçiyor.

Hükümet bu süreçte sendikalar ve işçi federasyonlarının yanı sıra küçük, orta ve büyük şirketlerin temsilcileriyle diyaloğu teşvik etmeye devam ediyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu