Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Sıkı Para Politikası Devam Ediyor! TCMB’den Yeni Kararlar

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası'nın Zorunlu Karşılıklar Hakkında Tebliğ'inde Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliği, Resmi Gazete'de yayımlandı. İşte detaylar;
Sıkı Para Politikası Devam Ediyor! TCMB’den Yeni Kararlar
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası (TCMB), sıkı para politikasını desteklemek amacıyla ek sıkılaştırma adımları attığını bugün yayımlanan ilanla duyurdu. Bu kapsamda 25 Aralık 2013 tarihli ve 28862 sayılı Resmi Gazete’de yer alan Zorunlu Karşılıklar Hakkında Tebliğ’e yeni bir geçici madde eklendi.

Resmi Gazete’de yayımlanan maddeye göre bankalar ve finansman şirketleri tarafından sağlanan nakdi krediler için belirlenen kredi büyüme oranının belirli bir süre boyunca belirli bir eşiğin üzerine çıkması durumunda, fazla kredi miktarı kadar Türk lirası cinsinden zorunlu karşılık bloke edilecek.

Bu geçici düzenleme kredi büyüme oranlarının belirlenmesinde Merkez Bankası’nın belirlediği kredi türlerine göre farklılık gösterebileceğini ve bu oranların dört haftada bir Cuma günleri hesaplanacağını gösteriyor.

Düzenlemede, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu’nun (BDDK) izni ile 31 Aralık 2022’den sonra faaliyete geçen bankalar ve finansman şirketleri için geçerli olmayacağına dair bir hüküm de bulunuyor.

Tebliğin yayım tarihi itibarıyla yürürlüğe gireceği ve uygulanmasının Merkez Bankası Başkanı Fatih Karahan tarafından yürütüleceğine işaret edildi.

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.