Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Signature Bank ve SVB’nin Satışı için BlackRock’a Görev Verildi

Dünyanın en büyük fon yönetim şirketi Blackrock, Signature Bank ve Silicon Valley Bank'ın menkul kıymet portföylerinin satışına danışmanlık edecek.
Signature Bank ve SVB’nin Satışı için BlackRock’a Görev Verildi
YAYINLANMA ZAMANI
SON GÜNCELLEME

Bankacılık krizine dair endişeler nispeten azalsa da sektöre dair gelişmeler, finans piyasalarının yakından izlediği konular arasında ilk sıralarda gelmeye devam ediyor. ABD’de Signature Bank ve Silicon Valley Bank’ın (SVB) iflasının ardından bankacılık krizine dair kaygılar hızla arttı.

Söz konusu bankalara kayyum atanırken, Avrupa tarafındaki Credit Suisse ise UBS tarafından satın alınarak daha büyük bir sorunun önüne geçildi. Nitekim İsviçre’nin finansal düzenleyicisi FINMA, Credit Suisse’nin iflas etmesi durumunda finansal sistemdeki risklerin artacağını ve finans merkezinin felce uğrayacağını bildirdi. Bu bakımdan, söz konusu bankanın iflas etmesine göz yummanın çok daha büyük bir krize sebep olacağı endişesiyle önlem alındığı aktarıldı.

ABD Federal Mevduat Sigorta Kurumunun (FDIC) ise Signature Bank ve Silicon Valley Bank hakkında aldığı kararı duyurdu.

Bu bankaların iflas etmesinin ardından kayyum atanmıştı. FDIC, bu bankaların kayyumda tuttuğu menkul kıymet portföylerini satmak için dünyanın en büyük fon yönetim şirketi Blackrock’a görev verdi.

Signature Bank ve Silicon Valley Bank’ın portföylerinin nominal değerlerinin sırasıyla 27 milyar dolar ve 87 milyar dolar olduğu belirtildi.

GCM Yatırım Banner

Açıklamada, “Menkul kıymetler temel olarak ajans ipoteğine dayalı menkul kıymetler, teminatlı ipoteğe dayalı menkul kıymetler ve ticari ipoteğe dayalı menkul kıymetlerden oluşmaktadır.” bilgisine yer verildi.

Kademeli ve düzenli olacak ve günlük likidite ve ticaret koşullarını dikkate alarak piyasa işleyişi üzerindeki olası olumsuz etkileri en aza indirmeyi amaçlayacak portföy satışlarını gerçekleştirmek için BlackRock’ın finansal piyasa danışmanlığını yapmak üzere seçildiği bildirildi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.