Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Sigaraya Yılın Üçüncü Zammı Geldi: En Yüksek ve Düşük Fiyatlar

Bir sigara grubu bugün itibarıyla ürünlerine zam yaptığını açıkladı. En yüksek ve düşük sigara fiyatı şöyle…
Sigaraya Yılın Üçüncü Zammı Geldi: En Yüksek ve Düşük Fiyatlar
HABER GİRİŞ

Yükselen enflasyon ile beraber tütün ürünlerinde de fiyat artışları gerçekleşiyor. Bir sigara grubu fiyatlarında yaptığı güncelleme ile 2022’nin üçüncü zammını gerçekleştirmiş oldu.

Türkiye Tekel Bayiler Platformu Başkanı Özgür Aybaş tarafından yapılan açıklamaya göre sigaraya 2 liralık zam geldi. Bu artış ile beraber en düşük sigaranın fiyatı 25,50 TL oldu. En pahalı sigara ise 40 TL’ye yükselmiş oldu. Sarmalık kıyılmış tütün fiyatları da 40 liraya ulaştı.

2022’de İki Zam Yapılmıştı

Bir önceki fiyat artışı Mart ayında gerçekleşmişti. Geçtiğimiz ay Resmi Gazete’de yayımlanan ve yürürlüğe giren karara göre sarmalık kıyılmış tütünde geçerli ÖTV oranı yüzde 40’tan yüzde 55’e çıkarılmıştı.

Bu değişiklik sonrası sigara fiyatlarında fiyat artışı olacağına dair beklenti oluşmuştu. Yılın ilk zammı ise Ocak ayında gerçekleşmişti. O dönem yapılan zamda en ucuz sigara 21,50 TL, en pahalı sigara ise 25,50 TL olmuştu.

Sigaranın enflasyon sepetinde alkolle birlikte yüzde 5’e yakın bir ağırlığı olmakta. Vergi yükünün fazla olması nedeniyle sigara fiyatlarındaki artış enflasyon rakamlarını yukarı yönde etkiliyor.

GCM Yatırım Banner

Bugün TÜİK tarafından Nisan ayı enflasyon verileri açıklandı. Rapora göre yıllık bazda enflasyon artışı yüzde 69,97 olarak gerçekleşti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.